Erdély: bírság a gyűlés szervezőinek

Összesen húszmillió lejre (százötvenezer forintra – A szerk.) büntette a csíkszeredai csendőrség a vasárnapi Székely Nemzetgyűlés két helyi szervezőjét. Árus Zsolt, a Gyergyószéki és Simon Sándor, a Ditrói Székely Tanács elnöke azért kapott egyenként tízmillió lejes büntetést, mert a nyilvános gyűlés huszonöt perccel később ért véget a bejelentett időponthoz képest.

2006. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatóságok nem vették figyelembe, hogy az esőzések miatt a résztvevők nagy része nem tudott idejében megérkezni Ditróba, így a nemzetgyűlés is jókora késéssel kezdhette el munkáját. A bejelentett események történetében a térségben még nem volt példa arra, hogy késés miatt büntetést róttak volna ki. A rendezvényre a település mellett, egy körülkerített sportpályán került sor, ahol a határozathozatalra öszszegyűlt több ezer küldött fokozott rendőri felügyelet mellett, de nyugodt körülmények között foglalt állást a székelyföldi autonómiatörekvések mellett.
Árus Zsolt, az egyik megbüntetett szervező elmondta: a csendőrség parancsnoka már a gyűlés napján jelezte, hogy „beszélniük kell”, de a büntetésről szóló jegyzőkönyvet csak napokkal később adta át. A hivatkozott törvény különben nem fogalmaz egyértelműen, a betű szerinti értelmezés szerint akkor is büntethetők lennének, ha a rendezvény hamarabb ért volna véget a bejelentett időpontnál.
*
A késés furcsa módon súlyosabb büntetést von maga után, mintha a rendezvényen rendbontás történt volna, utóbbi esetben ugyanis feleannyi, ötmillió lej a szankció alsó határa. A sértettek a döntés ellen fellebbeznek, az ügyben a bíróság mondja ki a végső szót. A Székely Nemzetgyűlés szervezői közleményükben tiltakoznak a hatósági fellépés ellen, amelyet a gyülekezési szabadság megsértésének tekintünk, hiszen a tervezett programidő huszonöt perccel való túllépése egy népközösség érdekében tanácskozó közképviselet fegyelmezett munkálatain – véleményük szerint – semmiképpen nem tekinthető büntetendő kihágásnak.
Még kínosabbá teszi ügyet, hogy a Székely Nemzetgyűlés előestéjén harminc csendőrtiszt vert meg brutálisan négy gyergyószentmiklósi fiatalt egy szórakozóhelyen – tudta meg lapunk. A civilben levő csendőrök a lányokat sem kímélték a tánc közben kirobbant verekedésben a szórakozóhelyen. A törvényszéki orvos vizsgálata értelmében többen öt napon túl gyógyuló sérüléseket szereztek a verekedés során. Az Objektív Televízió kérdésére Lazar Laurentiu, a gyergyószentmiklósi csendőrség parancsnoka elmondta: a szolgálaton kívül levő csendőrök nem a gyergyószentmiklósi alakulathoz tartoztak. Garda Dezső RMDSZ-es képviselő politikai nyilatkozatot olvasott fel a román parlamentben, szerinte a Székely Nemzetgyűlés váltotta ki a verekedést, a rend őrei ugyanis képtelenek voltak türtőztetni gyűlöletüket a gyergyószentmiklósi magyarsággal szemben, ez idézhette elő a fiatalok bántalmazását.
Szintén fontos hír, hogy a bukaresti képviselőház plénuma elé kerül a jövő héten a Romániai Magyar Demokrata Szövetség által kidolgozott kisebbségitörvény-tervezet, noha a jogszabályt nem szavazták meg a szakbizottságok. (Romániában ez az első eset, hogy egy tervezetet a bizottságok láttamozása nélkül bocsátanak végső vitára). Az alsóház állandó bizottsága tegnap Márton Árpád, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője javaslatára döntött a plénum elé terjesztésről, miután a jogi, emberi jogi és tanügyi bizottságok fél éve halogatják a tervezetről történő jelentéskészítést. Emlékezetes, a romániai kisebbségek jogállását szabályozó törvényt tavaly elfogadta ugyan a bukaresti kormány, a szenátus azonban elutasította azt, a végső szót pedig az alsóház hivatott kimondani. Csakhogy a képviselőház három szakbizottsága az elmúlt hat hónap során mindössze tizennyolcat fogadott el a 76 cikkelyből, sőt a keddi vita során kiiktatták a dokumentumból a kulturális autonómiatanácsok létrehozására vonatkozó cikkelyt. Ezek után fennáll a veszélye, hogy az alsóház plénuma is elutasítja a tervezetet, amelyhez a parlamenti pártok nem kevesebb, mint nyolcszáz módosító javaslatot terjesztettek be. Különben a jogszabályt a kormánypártok közül mindössze az RMDSZ és a liberálisok támogatják, a demokraták és a konzervatívok pedig többször hangoztatták, hogy túlzó előjogokat biztosítana a romániai kisebbségeknek, beleértve a magyarokat is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.