Thomas Dylan írta, hogy milyen szép, amikor az ember egy csónakot lát égni – főként, ha az a sajátja. Nem így érzi magát, amikor Amerika dekadenciájáról beszél, miközben itt is él? – kérdezem Molnár Tamás filozófust.
– Inkább a Titanicon ülök, mint egy csónakban. Ne feledje, 1949-ben érkeztem ide, ötvenhét éve. Ez még történelmi szempontból is tekintélyes idő. Közben azért bejártam minden kontinenst. Amerika akkor teljesen más volt, mint most, annak ellenére, hogy az 1776-os Amerika még mindig túlélte önmagát, és bizonyos szempontból most is túléli önmagát minden héten. Abban az időben Európát minden szempontból nagyra tartotta Amerika. Az volt a mintakép és a modern. Mára ez megfordult, Európa tartja Amerikát modernnek, mintaképnek, vagyis megváltozott a perspektíva. Amikor pedig azt mondom, hogy bajok vannak, az egész nyugati civilizáció esik szét – és ebben sok történész egyetért velem –, akkor ez értelemszerűen vonatkozik Amerikára és Európára is. Egyrészt mert egymást utánozzák, másrészt pedig ugyanaz a korszellem hat mindkét kontinensen.
– Hadd vessem ellen, hogy azért Spengler óta sok könyvet írtak a Nyugat alkonyáról, de ez az alkony elég hosszúra sikeredik. Nem lehet, hogy kétszáz év múlva is sok bölcs könyvben olvashatunk majd a Nyugat és Amerika alkonyáról?
– Nem lehet tudni, mert a „tudás” fogalma itt nem játszik szerepet. Mindig is ellene voltam, hogy a politikát tudománynak nevezzék, ugyanis a definícióba sok emberi érzés és sokféle árnyalat lép be, az ember összehasonlítja élete egyes fázisait, amelyek ahhoz a birodalomhoz és nemzethez kapcsolódnak, ahol él. Senki nem tudja, hogy mi lesz kétszáz év múlva, a tendenciát viszont lehet látni. Azt, hogy valóban nagyon sok könyv jelenik meg a Nyugat és Amerika széteséséről, s ez magában is rossz jel. Éppen ma hallottam arról a vitáról a rádióban, hogy lefordítsák-e spanyolra az amerikai himnuszt, miután a bevándorlási törvényeket meg akarják változtatni. A kétnyelvű himnusz is jele a dekadenciának. Ha ezt elfogadják, utána a többiek is ugyanilyen jogon követelhetik a japán, koreai és egyéb nyelvekre való fordítást. Amerikában a második világháború után egészen más volt a hangulat, mint most. Akkor Amerika győztesnek hitte magát. Ma már a harmadik gyarmati háborút folytatja, mert nyugodtan kijelenthetjük, hogy Irakban Amerika azt folytatja, amit Anglia a gyarmatbirodalma felbomlásával abbahagyott. Amerika most lett gyarmatosító, úgy érzi, hogy a világ uralmára hivatott, és majd a helyükre rakja a rakoncátlan népeket.
– Ha már így eljutottunk a napi politikához: a következő rakoncátlan ország Irán lesz?
– Ne feledjük el, hogy az ókorban Irán, vagyis Perzsia a Nyugat, vagyis a görögök ellen harcolt. Ez volt a nyugati történelem kezdete. Miltiadész és a maratoni csata. Tehát a nyugati elit körökben megvan ez a gondolat, hogy megint ugyanaz folytatódik, vagyis hogy Perzsia mindig a Keletnek volt a bajnoka, szemben Görögországgal, amely a Nyugat bajnoka volt. A Nyugat közben változott: a görögökből a rómaiak lettek, majd a keresztény császárság és így tovább, viszont a Kelet megmaradt, mert mindig is Perzsia volt a minta. Ezt tanultuk az iskolában, ez van jelen a nyugati gondolkodásban. Amerikának akkora hatalma lett e századra, hogy azt ki kell élnie. Meg akarja hódítani a világot. Ezzel szemben az a gondolat is él, hogy a világot nem tudja meghódítani a sokféle ideológia, vallás és kultúra miatt. Európa nyilván őrlődik: folytassa-e a miltiadészi háborút, vagy szakadjon le a veszélyessé vált Amerikáról? Vagyis a kérdésre nem lehet válaszolni, annyiféle megfontolás játszik szerepet. Az viszont nincs kizárva, hogy az amerikai kormány végül is a támadás mellett dönt, mert Amerika képes olyan veszélyes tetteket végrehajtani – gondoljunk csak Hirosimára, holott még Sztálin sem vetette be az atombombát később –, amelyekkel a világ nem akar szembenézni.
– Ha Amerika a rommá lőtt Irak után megtámadná az annál jóval nagyobb falatot jelentő Iránt, vajon az nem siettetné a birodalom végének eljövetelét?
– Először is egyáltalában nem vagyok biztos abban, hogy az arabok segítenének a nem arab Iránon, másrészt pedig, mint mondtam, a jövőről egyszerűen nem tudhatunk semmit. Ugyanakkor Párizstól Nepálig az egész világon a szemünk előtt bontakozik ki egyfajta ellenállás a nyugati világképpel szemben.
– Nem hinném, hogy a világ túlzottan boldog lenne, amikor két–három millió iráni hullát látna meg egy jó adag radioaktív sugárzást. Gondolok itt persze Oroszországra és Kínára is.
– Oroszország és Kína nyilván kapna is valamit azért, hogy „elfogadja” az eseményeket. De ismét hangoztatom: semmi nem jósolható meg.
– Azoknak van igazuk, akik szerint Európa és Amerika rivális hatalmak, vagy azoknak, akik szerint inkább alapvetően együttműködő szövetségesek?
– Véleményem szerint az európaiak teljesen hibásan gondolják együttműködésnek a kapcsolat alapját. Azt hiszik, hogy megismétlődik ugyanaz, ami már megtörtént az első és a második világháború kirobbanása után. Európa azt hiszi, hogy ha valami nagy baj érné, akkor Amerika most is megvédené.
– És Amerika Európában szövetségest vagy versenytársat, netán ellenséget lát?
– Már felszámolt riválist.
– Annyira jelentéktelennek tekinti?
– Igen. Mindennap jelentéktelenebbnek. Amerika teljesen el van telve önmagával. Korábban Európát tekintette szuperlatívusznak, modellnek, ma viszont önmagát tekinti annak. A finom bortól a női divaton át a könyvekig és az ideológiáig olyannyira Európa fölött állónak tartja magát, hogy már nem is tekinti versenytársnak.
– Mi az oka annak, hogy legyen akár republikánus, akár demokrata elnök, jobban fekszik neki a volt kommunistákból és a balliberális SZDSZ-ből alakult koalíció, mint az egykori természetes szövetséges, az antikommunista jobboldal?
– Amerikának az a rétege, amelyik tényleg vezet, kényelmesebben érzi magát az európai baloldallal, mint a jobboldallal, ha az a baloldal nem megy túlságosan messze a baloldaliságában. Magyarország nem megy túlságosan messze. Nem is szólva arról, hogy a koalíciót Budapesten ideológiailag az SZDSZ irányítja, nem pedig az MSZP. Ez garanciát jelent Amerika és az amerikai Izrael-lobbi számára, hogy Magyarországon nem lesz változás, és azok maradnak kormányon, akikkel ők egy nyelvet beszélnek. Ez lényegében az egyetlen ok, hogy Amerika az ilyenfajta magyar kormányt szereti inkább.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert