The New York Times
Szentpétervárott a G8-csúcson orosz, amerikai, európai és japán politikusok tárgyalnak arról, hogy Oroszország befektethessen-e nagyobb mértékben amerikai és európai energiavállalatokba – írja a vezető amerikai lap. Eddig az oroszok viszonylag szerényen fektettek be: mint például abba a kétezer Lukoil benzinkútba, amelyekkel az Egyesült Államokban rendelkeznek. De amikor a Gazprom, az óriási orosz földgázcég meg akarta vásárolni a legnagyobb brit földgázszolgáltatót, az olyan dühöt váltott ki (az egyébként más országok esetében totális neoliberalizmust követelő – L. I.) Nagy-Britanniában, mint amilyen ellenállást a kínaiak vagy a dubaiak váltottak ki az Egyesült Államokban, ahol az előbbiek a kaliforniai Unocal olajvállalatot, az utóbbiak pedig több amerikai kikötőt akartak megvásárolni.
*****
Rendkívül élesen ítéli el a New York Times szerkesztőségi állásfoglalása azt, hogy az amerikai Guantánamo-öbölben lévő fogolytáborban hárman öngyilkosságot követhettek el, és ugyancsak elítélték az egész tábor törvénytelen voltát. A táborban tartott 465 fogolyból eddig csak tízet vádoltak hivatalosan bűncselekmény elkövetésével.
Information Clearing House
Még a legkeményebb támadásokból is sokat látott népszerű amerikai honlapon is szokatlanul éles bírálat jelent meg Jó étvágyat Amerika főcímmel és Jóllakatni a bosszúra korgó gyomrot alcímmel Jason Miller szociálpolitikus tollából, aki az-Zarkávi megölését kísérő médiahókuszpókuszra reagálva írja: „Atyánk, köszönjük, hogy szent zsákmányunkkal elláttál, amely nyomorult tömegeink erőszak, dráma, bosszú és önigazolás iránti éhségét csillapítják. Ég áldja Izraelt, a Világbankot, Tony Blairt és a Fox Newst (televíziós csatorna – L. I.). Ámen”.
FORWARD
A vezető amerikai zsidó hetilap Bush nyitása Irán felé hasadást okoz egyik oldalon a neokonzervatívok és a másik oldalon az Izrael és a vele egy oldalon álló zsidó szervezetek között. A neokonzervatívok azért támadják a Bush-kormányt, mert szerintük az iszlám rezsimmel mutatott tárgyalási hajlandósága csupán felbátorítja Teheránt, és aláássa az országban meglévő fundamentalistaellenes ellenzéket. A neokonok szerint Amerika végső céljának annak kellene lennie, hogy megváltoztassa Teherán teokratikus rendszerét. Izrael és a zsidó szervezetek viszont attól tartanak, hogy az iráni atomerőművek elleni támadás kierőszakolását a világ Izrael és a zsidók ügyének tartaná, és ezért ezt az utóbbi időben úgy igyekeznek beállítani, mintha az Irán elleni kemény fellépés globális érdek lenne, és a zsidó szervezetek nem kívánnak az Irán elleni háború lobbistáiként feltűnni.

Majdnem megöltek egy embert az egyik HÉV-megállóban