FT.com
„Magyarország pénzügyi piaci pozíciója csapást szenvedett, amikor a Standard&Poor’s az ország hitelképességét leminősítette” – kezdődik a mértékadó londoni globális pénzügyi lap cikke, amely Magyarország hitelminősítését leminősítették a deficitmentő terv ellenére címmel jelent meg. A budapesti keltezésű cikk megjegyzi, hogy az S&P mostani minősítésével a Fitch hitelminősítő osztályzatával került egy szintre. Az utóbbi intézet decemberben tette meg ugyanezt a lépést. „Magyarországé az a dicstelenség, hogy az Európai Unió egyetlen olyan új tagja, amelynek hitelminősítését a vezető intézetek bármelyike csökkentette”. Veres János magyar pénzügyminiszter „azzal kísérelte meg enyhíteni a negatív hatást, hogy szerinte a leminősítés a múltbeli teljesítményt tükrözi”. A piacokon attól tartanak, hogy további leminősítések következnek. Az S&P hitelelemzője kijelentette, hogy a leminősítés a magyar pénzügyi helyzet folyamatos romlását tükrözi.
Az uniós csúcson várható, hogy a keleti és nyugati országok közötti feszültség a felszínre tör, mert egyes új tagállamok úgy érzik: másodrangú polgároknak tekintik őket.
Herald Tribune
Rock Brynner amerikai történész – a híres orosz származású amerikai Oscar-díjas színész, Yul Brynner fia – Vlagyivosztokból keltezett cikkében arról ír, hogy az Egyesült Államoknak be kellene szüntetnie Oroszország időszakos megfeddését és Moszkvával tisztelettel kellene bánnia, felhagyva a kettős mérce alkalmazásával. Oroszországból másként néz ki a világ, mint Nyugatról: az oroszokat egyáltalán nem azok a kérdések gyötrik, mint amelyek miatt helyettük az amerikaiak aggódnak. Brynner nem találkozott olyan orosszal, aki ne találta volna Putyin elnököt kiválóan alkalmasnak feladatára. A Bush-kormány alatt ugyanakkor az Egyesült Államok és Oroszország viszonya mindjobban hasonlít a két hatalom hidegháborús rossz viszonyához – írja a Párizsban kiadott amerikai globális lapban Brynner, aki hangsúlyozza, hogy Oroszország ma az egyetlen olyan nemzet, amely embereket tud az űrbe szállítani és onnan biztonságban visszahozni. Az amerikai asztronauták a nemzetközi űrállomásra csak úgy tudnak utazni, ha helyet bérelnek egy orosz űrhajón. A két országnak ugyanilyen módon kellene viselkednie a politikában és a gazdaságban, vagyis partneri viszonyban, nem pedig ellenséges riválisként.
The Globalist
Charles Kupchan, Az amerikai korszak vége című könyv szerzője – a washingtoni Georgetown Egyetemen a nemzetközi kapcsolatok tanára – is megváltoztatta korábbi véleményét, és már megvan arról győződve, hogy az Európai Unió szét fog hullani – írja a globális kérdésekre szakosodott folyóirat.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő