El Mundo
Miután a népszavazáson részt vettek 73,9 százalékos aránnyal Katalónia autonómiájára szavaztak, a jobboldali spanyol lap idézi a katalán tartományi kormány elnökének, Pasqual Maragallnak a kijelentését, miszerint Katalónia „áldozati szerepének ezzel vége”. Zapatero spanyol miniszterelnök pedig úgy fogalmazott, hogy a „gyakorlatilag ötvenszázalékos” részvétel az autonómiáról döntő referendumon szokásos arány.
The Guardian
A spanyol kormány elősegítette a politikai feszültségek enyhülését Katalóniában – kezdi madridi tudósítását a baloldali brit lap. A szavazás eredménye a szocialista Zapatero miniszterelnök diadalát jelentette, míg a „nem” mellett kardoskodó néppárti ellenzék vesztesnek könyvelheti el magát. Számos spanyol lap úgy tudja, hogy a miniszterelnök két héten belül bejelenti: kormánya tárgyalásokat kezdeményez a baszk ETA-val, majd pedig a betiltott Batasuna párttal, amelynek eredményeként az ETA-t támogató pártot legalizálják, és jövőre képviselőket állíthat a helyhatósági választásokon.
BBC
A brit közszolgálati adó felsorolja, hogy milyen változásokat eredményez a katalóniai referendum. A tartományi parlamentnek megnő a jogköre az adózás és az igazságszolgáltatás terén. Katalóniának „nemzet” státusa lesz Spanyolországban. Nagyobb ellenőrzést gyakorol repterei, kikötői és a bevándorlás fölött. Katalónia egyébként a spanyol gazdasági teljesítmény egyötödét adja, miközben hétmilliós lakossága csupán a hatodrésze az ország népességének. A konzervatívok most már Spanyolország feldarabolódásától tartanak.
Herald Tribune
A globális amerikai lap a katalán referendummal kapcsolatban azt emeli ki, hogy a Néppárt azt alkotmányellenesnek tartja, ezért az alkotmánybírósághoz kíván fordulni.
Daily Mail
Az 52 éves Chris Parry ellentengernagy szerint Nagy-Britannia, illetve Európa irányába harminc éven belül tömeges bevándorlás indul meg a harmadik világ országaiból. Az Oxfordban végzett katona szerint a nyugati civilizációnak olyan veszélyekkel kell szembenéznie, mint az egykori római birodalomnak akkor, amikor a gótok az 5. évszázadban lerohanták. A „fordított gyarmatosítást” segíti az internet és a globalizáció: a mai bevándorlók a mobiltelefon és az internet segítségével egy pillanatra sem veszítik el kapcsolatukat az otthonukkal, így nem is érzik szükségét a beilleszkedésnek – olvasható a brit lapban. Parry szerint már 2012-ben megkezdődhet a jelenlegi világrend felborulása Kína, India, Brazília és Irán felemelkedésével, miközben az olyan gigantikusra nőtt városok, mint Mexikóváros, kormányozhatatlanná válnak.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő