Napi sajtószemle

2006. 06. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

El Mundo
Miután a népszavazáson részt vettek 73,9 százalékos aránnyal Katalónia autonómiájára szavaztak, a jobboldali spanyol lap idézi a katalán tartományi kormány elnökének, Pasqual Maragallnak a kijelentését, miszerint Katalónia „áldozati szerepének ezzel vége”. Zapatero spanyol miniszterelnök pedig úgy fogalmazott, hogy a „gyakorlatilag ötvenszázalékos” részvétel az autonómiáról döntő referendumon szokásos arány.


The Guardian
A spanyol kormány elősegítette a politikai feszültségek enyhülését Katalóniában – kezdi madridi tudósítását a baloldali brit lap. A szavazás eredménye a szocialista Zapatero miniszterelnök diadalát jelentette, míg a „nem” mellett kardoskodó néppárti ellenzék vesztesnek könyvelheti el magát. Számos spanyol lap úgy tudja, hogy a miniszterelnök két héten belül bejelenti: kormánya tárgyalásokat kezdeményez a baszk ETA-val, majd pedig a betiltott Batasuna párttal, amelynek eredményeként az ETA-t támogató pártot legalizálják, és jövőre képviselőket állíthat a helyhatósági választásokon.


BBC
A brit közszolgálati adó felsorolja, hogy milyen változásokat eredményez a katalóniai referendum. A tartományi parlamentnek megnő a jogköre az adózás és az igazságszolgáltatás terén. Katalóniának „nemzet” státusa lesz Spanyolországban. Nagyobb ellenőrzést gyakorol repterei, kikötői és a bevándorlás fölött. Katalónia egyébként a spanyol gazdasági teljesítmény egyötödét adja, miközben hétmilliós lakossága csupán a hatodrésze az ország népességének. A konzervatívok most már Spanyolország feldarabolódásától tartanak.


Herald Tribune
A globális amerikai lap a katalán referendummal kapcsolatban azt emeli ki, hogy a Néppárt azt alkotmányellenesnek tartja, ezért az alkotmánybírósághoz kíván fordulni.


Daily Mail
Az 52 éves Chris Parry ellentengernagy szerint Nagy-Britannia, illetve Európa irányába harminc éven belül tömeges bevándorlás indul meg a harmadik világ országaiból. Az Oxfordban végzett katona szerint a nyugati civilizációnak olyan veszélyekkel kell szembenéznie, mint az egykori római birodalomnak akkor, amikor a gótok az 5. évszázadban lerohanták. A „fordított gyarmatosítást” segíti az internet és a globalizáció: a mai bevándorlók a mobiltelefon és az internet segítségével egy pillanatra sem veszítik el kapcsolatukat az otthonukkal, így nem is érzik szükségét a beilleszkedésnek – olvasható a brit lapban. Parry szerint már 2012-ben megkezdődhet a jelenlegi világrend felborulása Kína, India, Brazília és Irán felemelkedésével, miközben az olyan gigantikusra nőtt városok, mint Mexikóváros, kormányozhatatlanná válnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.