Napi sajtószemle

2006. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt
A német lap Ján Slota pártvezér magyarellenes kijelentéséről írva Göncz Kinga magyar külügyminisztert Kinga Gönczovának nevezi.


The Guardian
A baloldali brit lap bejrúti tudósításában egy olyan asszonyt idéz, aki egyike volt az izraeli bombázás elleni tüntetés szervezőjének: „Az izraeliek radikalizálják Libanont. Még olyan liberális demokratákat is, mint én vagyok. Részt vettem a Szíria ellen tavaly tartott tüntetéseken. Bíráltam a Hezbollahot. De most egyetlen dolgot tehetek csak: támogatom a Hezbollah harcosait, akik megvédik hazámat.” Arra a kérdésre, hogy mit szól a Haifa városra hulló rakétákról, Lamia Osszeiran asszony ezt felelte: „Helyes. Talán csak a libanoniak szenvedjenek? Nem lehet ugyanazon háztetőn egyszerre nyár és tél.” A tudósító ismerteti azt is, hogy a Hezbollah akkor született, amikor az izraeli haderő 1982-ben elfoglalta Libanont. Ekkor öngyilkos merénylők egy csoportja olyan ellenállási mozgalmat alkotott, mint Európában a II. világháború idején a partizánok.


The New York Times
A libanoni válság kezdetén az arab kormányok – elsőként Szaúd-Arábia – elítélték a Hezbolla-hot. Most azonban ezek az Amerika-barát arab kormányok egyre nagyobb nyomás alá kerülnek, mert az arab világ csodálattal adózik az izraeli hadigépezetet feltartó Hezbollahnak, és látják a több száz libanoni áldozatot. A Hezbollahot vezető Hasszan Naszrallah sejk népi hőssé nőtte ki magát. A szaúdi királyi udvar és II. Abdullah jordán király alig győzi mutatni, mennyire távol tartják magukat Washingtontól. A vezető amerikai lap szerint már nemcsak a síita tömegek, de a szunnik és a szunnita vezetők is hangnemet váltanak.


Arab News
A szaúdi monarchia angol nyelvű lapja a Libanon ellen elkövetett izraeli brutalitást a középkor tatárjainak keresztes lovagjai kegyetlenségéhez hasonítja. Hozzáteszi: ahogy utóbbinak sem sikerült a Közel- Keletet leigázni, most az amerikai–izraeli szövetségnek sem sikerül majd.


Economist.com
A globális üzleti körök mértékadó londoni hetilapjának Emelkedő piacok elnevezésű bővített, az előfizetőknek eljuttatott táblázatából az éves gazdasági növekedésre vonatkozó adatok (zárójelben a GDP éves növekedésének százaléka): Magyarország (4,6), Lengyelország (5,2), Oroszország (5,5), Törökország (6,4), Észtország (11,6), Lett-ország (13,5), Litvánia (8,1), Szlovákia (6,3), Szlovénia (5,1), Csehország (7,4), Szaúd-Arábia (6,5), Venezuela (9,4), Kína (11,3), Hongkong (8,2), India (9,3), Malajzia (5,3), Pakisztán (6,6), Szingapúr (7,5), Dél- Korea (5,3), Thaiföld (6,0), Argentína (8,6), Chile (5,1), Kolumbia (5,2), Mexikó (5,5), Peru (6,5), Egyiptom (5,9).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.