Napi sajtószemle

2006. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Asia Times
Az összázsiai lap szerint a Libanon ellen folytatott izraeli háború káoszhoz vezet az egész térségben. „Ha valaki egy diktatúrával harcol, a rezsimet kell megölnie, ha demokráciával, akkor az embereket”, írja a szerző. Libanon lakosságának 15-30 százaléka már menekült földönfutó, és ha Irán is belép a háborúba a síiták lemészárlásának láttán, Teherán egyetlen fegyveréhez, az olajhoz nyúl. Kétszázezer libanoni menekült árasztotta el Szíriát, amely a destabilizálástól tart. Ha pedig Izrael megtámadja, belép a háborúba, mint Moszen Bilal szíriai tájékoztatási miniszter egyértelművé tette az ABC című spanyol napilapnak. Szíria háborúba lépése pedig tovább növelné az iraki anarchiát, és az egész mezopotámiai térség lángba borulhat.

*****
A libanoni Hezbollah rendkívül hatékony katonai szervezet: jellemző, hogy harcosainak száma pusztán háromezer. Őket vélhetőleg még ötszáz-kétezer iráni iszlám köztársasági „őr” segíti, akik a Hezbollah modernebb fegyvereit működtetik, például a C802-es cirkálóellenes rakétát, amely egy izraeli hadihajót tett harcképtelenné. A Hezbollahnak orosz AT–5 Spandrel, AT–3 Sagger, néhány AT–10-es rakétája van és ismeretlen számú amerikai páncéltörője, valamint számos egyéb fegyvere. A Hezbollah egyik célja, hogy a világ közvéleményét Izrael ellen fordítsa a nagyszámú libanoni polgári áldozatok révén. Izrael leginkább attól retteg, hogy a Hezbollah hosszú távú rakétáit vegyi vagy biológiai töltettel, sőt „piszkos bombával”, vagyis radioaktív robbanófejjel látják el. Mind Szíriának, mind Iránnak vannak ilyen töltetei, és egyes hírszerzői jelentések szerint kisszámú szíriai vegyi töltetet rejtegetnek is a libanoni Bekaa-völgyben. A Hezbollahot nemcsak a libanoni lakosság jó része támogatja, de a szervezet sejteket épített ki Európában, Afrikában, Dél- és Észak-Amerikában. Az elemzés szerint Izraelnek igen nehéz dolga lesz katonailag legyőznie a Hezbollahot, és gyakorlatilag lehetetlen lesz felette katonai diadalt aratnia.

*****
Izrael tanácstalan, hogy mit tegyen, olvasható az Asia Timesnak a konfliktusról szóló másik elemzésében: ha Bejrútig üldözi a Hezbollahot, akkor a libanoni fővárosban utcai harcokban kellene megütköznie a síita fegyveresekkel, amit a nemzetközi közösség már nemigen tolerálna az iszonyatos pusztítás miatt. Sőt még ez sem garantálja, hogy a Hezbollahot sikerülne legyőzni, ami Izraelnek rendkívüli presztízsveszteséget jelentene. A háború látványa már így is izzítja az arab „utca” embereit, és a további konfliktus könnyen odavonzhatja az al-Kaidát. Ha pedig a Libanon elleni izraeli hadjárat háttérbe szorítja a síita–szunnita ellentétet, ez katasztrofálisnak bizonyulhat a zsidó államnak és fő támogatójának, az Egyesült Államoknak. A cikk szerint igen kevés amerikai politikusnak van mersze ahhoz, hogy bírálja Izraelt, akár a libanoni háború, akár a Palesztin Hatóság infrastruktúrájának lerombolása miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.