Napi sajtószemle

2006. 07. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

L'Orient LE JOUR
Húsz tonna bomba esett a Hezbollah egyik bunkerére; pokoli tűz érte Akkart; Haifát és Názáretet bombázták; nincs szünet a gyilkos őrületben: ilyen és hasonló címek alatt tudósít a libanoni francia nyelvű lap az ország ellen irányuló izraeli támadásokról. „Ne hagyják elesni Libanont” – idézi az újság az ország miniszterelnökének segélykiáltását.


The Daily Star
Izraeli légitámadások legalább 57 polgárt és egyetlen Hezbollah-harcost öltek meg szerdán, a háború legtöbb áldozatát követelő napján, miközben ezrek menekültek a falvakból. Reggel Izrael Bejrút legnagyobb keresztény körzetének közepét támadta most először – olvasható az angol nyelvű libanoni lapban.


Antiwar.com
„Hány háborús bűntettet kell még végrehajtania Izraelnek, mielőtt Bush és Condi Rice félreteszi közömbösségét?” – teszi fel a háború elleni portálon a kérdést Paul Craig Roberts, a Reagan-kormány volt helyettes pénzügyminisztere, aki hozzáteszi: tarthatatlan, hogy ha Izrael sajátít ki palesztin vagy libanoni földet és gyilkol le polgárokat, az „önvédelem”, ha pedig valaki rakétával válaszol az izraeli agreszszióra és megszállásra, az „mozlim terror”.


The Guardian
Timothy Garton Ash, az oxfordi történész a baloldali brit lap hasábjain hirtelen változást tapasztal a világ erőviszonyaiban, ahol megjelent „az új többpólusú anarchia”, amivel egyszeriben vége lett az eddig látszólag kikezdhetetlen amerikai elsőbbség egypólusú világának. Az új multipolaritás, többpólusú világ legalább három trend eredője. Az első Kína, India, Brazília hatalmi felemelkedése és Oroszország visszatérte a világszínpadra. A második a nem állami szereplők növekvő hatalma, amelyek a Hamásztól, a Hezbollahon és az al-Kaidán keresztül olyan nem kormányzati szervekig terjed, mint a Greenpeace, valamint hatalmas energiacégektől és gyógyszergyáraktól régiókig és vallásokig. A harmadik trend a hatalom lényegében megtörtént változás. A műszaki fejlődés azt hozta el, hogy emberek igen kis csoportja erős államok ellen intézhet kihívást akár úgy, hogy repülőgépeket vezet a Világkereskedelmi Központba, Haifát rakétával lövi, vagy az amerikai hadsereggel áll ki Irakban, robbant a londoni metróban, vagy szarin gázt enged szét a tokiói földalattiban. Az információs technológiában és a globális médiában tapasztalt fejlődés azt jelenti, hogy a világ történelmében leghatalmasabb hadsereg elveszítheti a háborút, de nem a csatatéren, hanem a világközvélemény harcmezején, mint ami az Egyesült Államokkal történt. E különféle trendek hatása azt jelenti, hogy csökkenti a nyugati államok, főként az Egyesült Államok viszonylagos hatalmát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.