Guardian Unlimited
Aránytalan, veszélyes és destruktív címen megjelentetett szerkesztőségi állásfoglalásában a földkerekség legolvasottabb baloldali brit lapja szerint „igazán nem meglepő, hogy Libanonból rakétákat lőttek ki” azt követően, hogy Izrael több tucat polgárt megölt lövedékeivel. „A bejrúti repülőtér felháborító bombázása és az egész ország elleni blokád olyan súlyos válságot hozott létre, amely csak nevében nem háború”. Mindez messze túlmegy bármely ország önvédelmi jogán, és törvénytelen. Bush amerikai elnöknek nem elég, hogy „ritualisztikusan megvédje Izrael önvédelmi jogát, de még fütyül is a következményekre”.
*****
Doha halála a globalizáció kimúlását jelzi: ahogyan a fejlődő országok egyre jobban hallatják hangjukat, az Egyesült Államok kerüli a többoldalú kereskedelmi megállapodásokat, mert nem tudja akaratát rákényszeríteni a világkereskedelemre – írja a Guardian.
FT.com
A német E.ON a Gazpromnak adja át a magyar földgázpiac egy szeletét, jelentik a globális lap tudósítói Moszkvából, Budapestről és Londonból. Az orosz Gazprom hajlandó külföldi vállalatoknak megengedni, hogy olaj- és földgázkészletükhöz jussanak annak fejében, hogy a gigantikus, földgáz-monopóliumot élvező Gazprom közvetlenül hozzáférhessen az európai kiskereskedelmi piacokhoz, ahol a nyereséghányad többszöröse a termelésben elért profitnak. Így a Gazprom az óriási szibériai Juzsno-Russzkoje gázmező 25 százalék mínusz egy részvényét átengedte az E.On-nak a két magyar gázvállalatban birtokolt majd 50 százalékos részesedéséért és azért, hogy együttműködjön két európai erőműprojektben. Kóka János gazdasági miniszter szóvivője közölte, hogy Budapest nem szólhat bele két magáncég közötti üzletbe.
*****
A következő hét évben Lengyelország 60 milliárd eurónyi regionális támogatásban részesül az uniótól, és ezzel kiszorítja Spanyolországot az uniós pénzekből legtöbbet kapó országok eddigi rekordere helyéről.
Geostrategy-diect.com
Az Egyesült Államok hírszerző közösségét aggasztja, amiért Mahmud Ahmadinezsád iráni elnök augusztus 22-ét adta meg, mint azon dátumot, amikor válaszolni fog az iráni urándúsítás felfüggesztésének cserébe felajánlott nyugati ösztönzési csomagra. Az ok: augusztus 22-e a muzulmán naptár Radzsab hava 27-ének felel meg, és e napon (Lailat al-Iszraa) Mohammed alászállt a mennyekből az al-Aksza mecsetre, hogy napi öt imában részesüljön. Ennek emléke egy éjszakán át tartó harc, amit mennydörgés és villámlás követ. Mivel az al-Aksza később Jeruzsálem jelképévé vált, az iráni elnök arra utalhat, hogy Teherán nagy rakétatámadást készít elő Izrael ellen, aggódnak az amerikai hírszerzők – olvasható a geostratégiai honlap jelentésében.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő