Demszky Gábor a kormányra mutogat

Az augusztus 20-i tűzijátékot megelőzően nem kapott riasztást a hivatalos szervektől, így nem állíthatta le a több mint egymilliós látogatottságú rendezvényt, amelyért szerinte az állam, a megrendelő kormány a felelős – jelentette ki Demszky Gábor, a fővárosi védelmi bizottság elnöke.

2006. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Betartottam a törvény minden betűjét, ezért csak azután hívtam össze a fővárosi védelmi bizottságot, miután a tűzijáték közben kitört, tragédiával végződő viharról riasztást kaptam – közölte Demszky Gábor főpolgármester, aki a fővárosi önkormányzat szerepét az ügyben úgy jellemezte: „Mi csak eltakarítómunkások vagyunk.” – A tűzijáték évről évre állami rendezvény, amelynek megtartásáért, biztonságáért a megrendelő kormány, illetve a megbízott szervezők a felelősek – mondta délután Demszky Gábor, aki hajnali közleményében még úgy nyilatkozott: „Amennyiben a tűzijáték szervezői az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) vasárnap, 20 óra körül kiadott előrejelzésére hivatkozva lemondták volna a tűzijátékot, akkor nem következtek volna be a halálos tragédiába torkolló balesetek.” Kérdésünkre, miszerint miért maradt el a riasztás, ha a polgári védelemről szóló törvény egyértelműen kimondja, hogy a főpolgármester felelős a riasztás, a tájékoztatás előkészítéséért és végrehajtásáért, illetve a fővárosi riasztási rendszer előkészítéséért, azt válaszolta: örül a Magyar Nemzet újságírója jogszabályi felkészültségének, ám ő mindent e törvény alapján végzett. Amikor a TV2 riportere a több mint két éve, az EP-választást két nappal megelőző tornádóval való riogatására emlékeztette, Demszky Gábor kifakadt: „Önök két éve ezen gúnyolódnak, figyelmeztetésemet gúny tárgyává tették, holott az OMSZ akkor tényleg erről tájékoztatott. Lett is tornádó, csak nem Budapesten.”
A fentieknek azonban ellentmond, hogy a főpolgármester tegnap azt is kijelentette, nem szokott jelentéseket kapni az OMSZ-től a nagyobb rendezvények idején sem.
Tarlós István, a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és számos civil szervezet főpolgármester-jelöltje együttérzését fejezte ki az elhunytak családjainak és a sérültekkel. Megjegyezte: nincs a fővárosnak olyan akcióterve, amely alapján világos lenne, hogy kinek mi a feladata, ki miért felelős, és többek között hol vannak az esetleges sérültek fogadására kijelölt kórházak. – Ellenszenves, ahogy a főpolgármester mindig, minden botrányos ügyben bűnbakokat keres és talál – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.