Josida Soin, a japán mintaforradalmár

Jamagucsi prefektúrában Koidzumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök nemrégiben meglátogatta Josida Soin tanító és forradalmár emlékhelyeit. Elemzők rámutatnak, hogy innen származik Abe Sinzo kancelláriaminiszter, aki a szeptemberben leköszönő Koidzumi legvalószínűbb utódja. A kormányfő Jamagucsiban leszögezte, utódjának Josida Soin eszmeisége alapján kell vezetnie az országot.

2006. 08. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Josida a japán forradalmár archetípusa, aki azonban radikalizmusának eszmei alapot is tudott teremteni. A csodagyerek már ötévesen katonai taktikával foglalkozott, nyolcévesen egyetemre ment, egy évre rá pedig már ő tanította ugyanott a hallgatókat a harc művészetére. Josida a Tokugava sógunátus utolsó éveiben élt, amikor a harcos kaszt vezette az országot, így nem is lehetett egy szamuráj-család sarjának más feladata, mint hogy önmagát a lehető legjobb katonává képezze.
A sógunátus az ország szigorú elzárását tartotta üdvözítőnek (a meggyengült császár hivatalosan ezért is „bízta meg” az ország irányításával) – megakadályozandó a nagy nyugati hatalmak beszivárgását. Ez ugyan ideig-óráig működött is, ám az évtizedek során Japán mellett elszáguldott a világ. Josida tizenöt évesen felhívta a figyelmet a külföldiek által jelentett fenyegetésre, 1848-ban, tizennyolc évesen pedig már biztos volt a küszöbön álló invázióban. Huszonegy éves korában a vékony testalkatú, halk szavú fiatalember Edóba, a jelenlegi Tokióba költözött.
Itt tanult épp, mikor megérkezett Matthew Perry, az amerikai haditengerészet kommodorja egy hajórajjal, amely a megjósolt invázió kezdetét jelentette. A sógunátus képtelen volt felvenni a harcot a japán kikötők megnyitását követelő modern hajórajjal, így meghajolt az amerikai kérése előtt. Az ifjú forradalmár meg akarta tanulni a külföldi harcmodort, így levelet küldött Perrynek, hogy vegye fel a hajójára. Perry visszautasította az ajánlatot, így a fiatal stratéga Edóban maradt, mégpedig börtönben, az ellenséggel való összejátszás gyanújával. A börtönből házi őrizet – és korabeli szabadegyetem – lett a Jamagucsi prefektúrában található Hagi városában, épp Japán történelmének egyik legveszélyesebb időszakában. A japán társadalom két részre szakadt. Az egyik oldalon a sógunátus, a harcos klánok támogatói voltak, a másikon a lojalisták álltak, akik a császár alattvalójának tartották a sógunt, akinek a feladata a külföldi invázió megakadályozása. Mivel nézetük szerint ezt a Tokugava klán képtelen volt teljesíteni, a Kiotóban székelő császárhoz húztak. Az edói sógunátus így a továbbra is meglehetősen erőtlen, ám támogatását lassan visszanyerő császártól függetlenül irányíthatta Japánt, s megkezdte a lázadás letörését az 1858-ban kinevezett Tokugava-régens, Naoszuke Ii vezetésével.
Josida Soin szerint az edói és a kiotói hatalmi központoknak Japán érdekében meg kellene egyezniük, és együtt kellene harcolniuk a betolakodók ellen. Ii régens azonban az iskola fenntartását felforgató tevékenységnek tekintette, ezért harcot indított Josida és tanítványai ellen. A harcművészet mestereként a még mindig csak 27 éves Josida Soin állt a felkelés élére, ám mivel nagyon kevés támogatást kaptak, végül kudarcot vallottak. A forradalmár ismét börtönbe került. Innen egy év múlva küldték át – mint az ország legveszedelmesebb bűnözőjét – Edóba. Kihallgatásán a fiatal mester nyíltan elmondta terveit, s közben folytatta a börtönből kisszámú támogatójának lelkesítését. A sógunátus számára életben tartani a végletekig radikális és megvesztegethetetlen Josidát nagy veszélyt jelentett volna, így Ii régens elrendelte a kivégzését.
Eszméjét azonban még halálával sem lehetett legyőzni. Iit 1860-ban meggyilkolták, utódjai pedig nem tudták feltartóztatni a sógunátus széthullását. Josida követőiből vezetők lettek, akik kiharcolták a császár visszatérését a hatalomba. A Mejdzsi-restauráció után ketten is miniszterelnökök lettek, s a sors fintora, hogy egyikük, Isszei Maebara épp a Mejdzsi-rezsim elleni lázadás során halt meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.