Varsó a jobb kapcsolatokért

Megválasztása óta tegnap első ízben járt Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnök az Európai Unió székhelyén azért, hogy a Varsó és Brüszszel között feszültté vált viszonyt enyhítse. Előzőleg otthon lezártnak nyilvánította az elmúlt napokban sok vihart kavart Macierewicz-ügyet.

2006. 08. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, Josep Borellel, az Európai Parlament elnökével, Javier Solanával, az unió külpolitikai vezetőjével találkozott Jaroslaw Kaczynski, de szakított időt arra is, hogy megbeszélést folytasson Guy Verhofstadt belga miniszterelnökkel. E megbeszéléseken a tavaly ősszel hatalomra került Jog és Igazságosság Párt elnöke igyekezett eloszlatni a kormányával kapcsolatos aggályokat. Az új lengyel hatalmat Brüsszelben gazdasági nacionalizmussal, valamint azzal vádolják, hogy nem vesz részt a huszonötök Európájának jövőjét alakító vitában. Júniusban az Európai Parlament határozatban bírálta Varsót, amiért nem tanúsít kellő türelmet a melegek és a zsidók iránt, az Európai Bizottság pedig a kormányzó párt azon javaslatát ítélte el, hogy gyilkosság elkövetéséért visszaállítsa a halálbüntetést. Kaczynski felszólította Európa népeit, saját szemükkel győződjenek meg arról, hogy a lengyel antiszemitizmusról, a melegek és az idegenek elleni gyűlöletről terjesztett vádak puszta mítoszok. A politikus emellett nem kötelezte el magát az euró bevezetésének dátuma mellett.
Kaczynski elutazását megelőzően még lezártnak nevezte a nemzetvédelmi miniszterhelyettes kijelentése körül gerjedt ügyet, amelynek kirobbanása szintén kapcsolódik a jobboldali kormány külföldi megítéléséhez. A katonai hírszerzés átalakításáért felelős Antoni Macierewicz egy lengyel katolikus televízióadónak, a Trwamnak adott múlt heti interjújában azt állította, hogy a volt lengyel külügyminiszterek „legtöbbje” hajdan a szovjet hírszerzésnek dolgozott. Bizonyítékokat nem sorolt fel állításai mellett az interjúban. A radikális jobboldali Macierewicz, a lengyel EU-tagság egykori ellenzője annak kapcsán tette kijelentését, hogy a nyolc exminiszter júliusban nyílt levélben szemrehányást tett a miniszterelnöknek és az államfőnek Lengyelország romló EU-kapcsolatai miatt. A politikus elképzelhetőnek tartja, hogy a levélírók külföldi utasításra cselekedtek. Kaczynski szerint nincs napirenden a miniszterhelyettes felmentése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.