A csőd szélére került a főváros

Demszky Gábor megtéveszti a választókat, amikor kampányában még több pénzről, fejlesztésekről és bővülő szociális ellátásokról beszél, ugyanis október elseje után drasztikus megszorítások, díjemelések, intézménybezárások várhatók, különben néhány hónapon belül a csőd szélére kerülhet a fővárosi önkormányzat – nyilatkozta lapunknak Atkári János jogköreitől megfosztott, független főpolgármester-helyettes.

2006. 09. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két éve egyértelmű, hogy Budapest MSZP–SZDSZ-es vezetése a csőd szélére taszítja a fővárosi önkormányzatot, és ameny-nyiben Demszky Gábor főpolgármester marad, súlyos és radikális megszorítócsomagot kell bevezetnie – közölte Atkári János, aki szerint elsősorban drasztikus díjemelésekre, intézmények bezárására, összevonására kell számítani. Mivel a BKV évente ötvenmilliárd forintos hiányt görget maga előtt, legalább 300 forintos jegyár bevezetésére lesz szükség – jósolta Atkári.
Demszky Gábor hiába beszél szolidáris városról, az emberekkel meg kell fizettetni azokat a szolgáltatásokat, amelyeket igénybe vesznek, így az átlagosan 8,4 százalékkal emelt távhődíjakat, akárcsak a víz- és csatornadíjakat akkorára kell emelni, amely már fedezi a tényleges költségeket – közölte Atkári, hozzátéve: Budapesten nem működhet tizenhét kórház, valamint az oktatásban, a szociális ellátásban is szigorú lépeseket kell tenni.
*
A politikus úgy látja, az energiaárak emelésének hatására a város többletkiadásai legalább 6-7 milliárd forintra rúgnak majd. A több mint 400 milliárd forintos költségvetésből gazdálkodó fővárosi önkormányzat adósságállománya a kamatok nélküli kimutatás szerint jelenleg 173 milliárd forint, csakhogy ezt még 255 forint eurónkénti átváltási aránnyal számolták ki.
A deviza- és a forinthitelek esetében kamatemelkedéssel kell számolni, miközben a napi működést szolgáló ágazatok – az oktatás, a kultúra, az egészségügy, a szociálpolitika, a gyermekvédelem, a budapesti városrehabilitáció – egészen 2013-ig nulla forinttal szerepel a fejlesztési, felújítási rovatban. Ez hazug politika, mindennek fényében silány politikai blöff, hogy Demszky sok száz milliárdos fejlesztésről, az úgynevezett Podmaniczky-programról beszél.
Moskovits Péter, a fővárosi pénzügyi bizottság MSZP-s elnöke szerint az önkormányzat idei költségvetésében a reális bevételek miatt irányoztak elő hétmilliárd forintnyi részvényeladást. – Lehetnek likviditási gondok, ugyanakkor éppen azért faragtunk le az intézmények idei működéséből 3,5 milliárd forintot, hogy az előre nem látható nehézségeket kezelhessük – tette hozzá.
Atkári János számításai szerint viszont a fővárosi költségvetésben év végére csaknem 400 milliárd forintos „lyuk” keletkezik majd, ha nem lesz megszorítás, akkor jön a fizetésképtelenség, jön a csődbiztos, és Budapestnek az összes eladható vagyonát értékesítenie kell.
Tarlós István, a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és számos civil szervezet által támogatott független főpolgármester-jelölt közölte: megdöbbentő, hogy a várost ilyen nagy mértékben eladósító Demszky Gábor főpolgármester két héttel a választás előtt sem hajlandó a nyilvánosság elé tárni az önkormányzat tényleges pénzügyi helyzetét.

Válságba sodorták Kőbányát? Súlyos pénzügyi válságot örököl Kőbányán az októberben felálló új képviselő-testület, mert a jelenlegi MSZP-s többség által elfogadott egymilliárdos megszorítócsomag csak átmenetileg enyhít az önkormányzat pénzügyi helyzetén – jelentette ki tegnap Révész Máriusz, a Fidesz kőbányai választókerületi elnöke és Kleinheincz Gábor kerületi önkormányzati képviselő. A X. kerületi képviselők csütörtökön döntöttek arról, hogy jelentős forrásokat vonnak el a működésből, az intézményektől, az út- és társasház-felújításra fordítható keretből. A helyi Fidesz és az SZDSZ képviselői elfogadhatatlannak tartották, hogy a szakbizottságokban egyhangúlag támogatott pénzügyi tájékoztatót, amely szerint az önkormányzat 2007 januárjára fizetésképtelenné válik, Andó Sándor (MSZP) polgármester napirendre sem tűzte, ezért kivonultak az ülésről, amelyen csak a szocialista és MDF-es képviselők vettek részt. Andó szerint csupán kiadásaikat csökkentették, és privatizációból további bevételekre számítanak az év végéig. Győri Dénes SZDSZ-es önkormányzati képviselő elmondta: nincsenek koalícióban az MSZP-vel, a választáson is külön indulnak, és már a költségvetést sem szavazták meg. Kalapos Zsolt, az MDF kerületi frakcióvezetője szerint ők Kőbánya érdekében szavaztak együtt a szocialistákkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.