Két éve egyértelmű, hogy Budapest MSZP–SZDSZ-es vezetése a csőd szélére taszítja a fővárosi önkormányzatot, és ameny-nyiben Demszky Gábor főpolgármester marad, súlyos és radikális megszorítócsomagot kell bevezetnie – közölte Atkári János, aki szerint elsősorban drasztikus díjemelésekre, intézmények bezárására, összevonására kell számítani. Mivel a BKV évente ötvenmilliárd forintos hiányt görget maga előtt, legalább 300 forintos jegyár bevezetésére lesz szükség – jósolta Atkári.
Demszky Gábor hiába beszél szolidáris városról, az emberekkel meg kell fizettetni azokat a szolgáltatásokat, amelyeket igénybe vesznek, így az átlagosan 8,4 százalékkal emelt távhődíjakat, akárcsak a víz- és csatornadíjakat akkorára kell emelni, amely már fedezi a tényleges költségeket – közölte Atkári, hozzátéve: Budapesten nem működhet tizenhét kórház, valamint az oktatásban, a szociális ellátásban is szigorú lépeseket kell tenni.
*
A politikus úgy látja, az energiaárak emelésének hatására a város többletkiadásai legalább 6-7 milliárd forintra rúgnak majd. A több mint 400 milliárd forintos költségvetésből gazdálkodó fővárosi önkormányzat adósságállománya a kamatok nélküli kimutatás szerint jelenleg 173 milliárd forint, csakhogy ezt még 255 forint eurónkénti átváltási aránnyal számolták ki.
A deviza- és a forinthitelek esetében kamatemelkedéssel kell számolni, miközben a napi működést szolgáló ágazatok – az oktatás, a kultúra, az egészségügy, a szociálpolitika, a gyermekvédelem, a budapesti városrehabilitáció – egészen 2013-ig nulla forinttal szerepel a fejlesztési, felújítási rovatban. Ez hazug politika, mindennek fényében silány politikai blöff, hogy Demszky sok száz milliárdos fejlesztésről, az úgynevezett Podmaniczky-programról beszél.
Moskovits Péter, a fővárosi pénzügyi bizottság MSZP-s elnöke szerint az önkormányzat idei költségvetésében a reális bevételek miatt irányoztak elő hétmilliárd forintnyi részvényeladást. – Lehetnek likviditási gondok, ugyanakkor éppen azért faragtunk le az intézmények idei működéséből 3,5 milliárd forintot, hogy az előre nem látható nehézségeket kezelhessük – tette hozzá.
Atkári János számításai szerint viszont a fővárosi költségvetésben év végére csaknem 400 milliárd forintos „lyuk” keletkezik majd, ha nem lesz megszorítás, akkor jön a fizetésképtelenség, jön a csődbiztos, és Budapestnek az összes eladható vagyonát értékesítenie kell.
Tarlós István, a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és számos civil szervezet által támogatott független főpolgármester-jelölt közölte: megdöbbentő, hogy a várost ilyen nagy mértékben eladósító Demszky Gábor főpolgármester két héttel a választás előtt sem hajlandó a nyilvánosság elé tárni az önkormányzat tényleges pénzügyi helyzetét.
Válságba sodorták Kőbányát? Súlyos pénzügyi válságot örököl Kőbányán az októberben felálló új képviselő-testület, mert a jelenlegi MSZP-s többség által elfogadott egymilliárdos megszorítócsomag csak átmenetileg enyhít az önkormányzat pénzügyi helyzetén – jelentette ki tegnap Révész Máriusz, a Fidesz kőbányai választókerületi elnöke és Kleinheincz Gábor kerületi önkormányzati képviselő. A X. kerületi képviselők csütörtökön döntöttek arról, hogy jelentős forrásokat vonnak el a működésből, az intézményektől, az út- és társasház-felújításra fordítható keretből. A helyi Fidesz és az SZDSZ képviselői elfogadhatatlannak tartották, hogy a szakbizottságokban egyhangúlag támogatott pénzügyi tájékoztatót, amely szerint az önkormányzat 2007 januárjára fizetésképtelenné válik, Andó Sándor (MSZP) polgármester napirendre sem tűzte, ezért kivonultak az ülésről, amelyen csak a szocialista és MDF-es képviselők vettek részt. Andó szerint csupán kiadásaikat csökkentették, és privatizációból további bevételekre számítanak az év végéig. Győri Dénes SZDSZ-es önkormányzati képviselő elmondta: nincsenek koalícióban az MSZP-vel, a választáson is külön indulnak, és már a költségvetést sem szavazták meg. Kalapos Zsolt, az MDF kerületi frakcióvezetője szerint ők Kőbánya érdekében szavaztak együtt a szocialistákkal.
Egy erőszakos bűnöző bosszúból ölte meg az RTL Klub volt vezetőjét