The New York Times
Rendkívül pozitív szavakkal ecseteli az Egyesült Államok legbefolyásosabb lapja az egykori szovjet gyarmat, az Észt Köztársaság és fővárosa, Tallinn fejlődését. Tallinn olyan, mint Prága és Houston ötvözete, kivéve azt, hogy a texasi város gazdasága jóval lassabban fejlődik az évente 10 százaléknál is gyorsabban növekvő észt gazdaságnál. Tallinn középkori belvárosát gyönyörűen helyreállították, ugyanakkor nagyon sok a csillogó-villogó új lakónegyed is. A közgazdászok Észtországot a „balti tigrisnek” nevezik. Az idei Világ Szabadságindexet Észtország vezeti Írország előtt. A listán a hetedik az Egyesült Államok. Észtországban mindenki húszszázalékos adóátalányt fizet, ennek ellenére az emberek anyagi helyzete között nemhogy nőne, de csökken a különbség. Az alacsony adótétel eredményeként a gazdagoknak nem éri meg, hogy a szürke- vagy a feketegazdaságban rejtsék el pénzüket. A fizetések ugrásszerűen emelkednek.
The Guardian
Margot Wallström, az Európai Bizottság alelnöknője „eszementnek” nevezte azt, hogy az Európai Parlament havonta Strasbourgba költözik ülésezni Brüsszelből. Eddig már sokan bírálták a költözést – írja a baloldali brit lap –, de most e kritikáknak újabb lökést adott az intézményi kapcsolatokért és kommunikációs stratégiáért felelős biztos asszony kijelentése. A strasbourgi ingázásnak csak akkor lehetne véget vetni, ha az uniós törvényt megváltoztatnák, de Franciaország a változás ellen vétót emelne.
Ft.com
A Nemzetközi Valutaalap szerint a világgazdaság növekedése az ötödik rekordévet tudhatja maga mögött, ugyanakkor jelentősen nőttek a hirtelen lelassulás kockázatai – olvasható a globális brit pénzügyi lapban.
Die Presse
A törököket meglehetősen hidegen hagyta az Európai Parlamentnek a török kormány csekély reformhajlandóságát érő bírálata – tudósít Ankarából a vezető osztrák lap. Erdogan miniszterelnök kijelentette: ahogyan Törökország eddig nem beszélt az örmények elleni népirtásról, ezután sem teszi. A török nyilvánosság körében is egyre népszerűtlenebb az unió, amihez hozzájárult Franciaország, Németország és Ausztria bírálata Törökországgal szemben és az, hogy kiderült, mekkora költségekkel járna eleget tenni az EU által kívánt környezetvédelmi előírásoknak.
*****
Az unió tagországaiban egyre többen bírálják azt, hogy milyen sokba kerül az EU intézményeinek működtetése.
Handelsblatt
Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök Berlinben, a német nagykövetek konferenciáján elmondta, hogy Európa válságban van – olvasható a német üzleti lapban. Négy hónap múlva Németország veszi át az unió irányítását fél évre.
Csibi Krisztina a kormánypártok jelöltje a Tolna vármegyei időközi parlamenti választáson