Napi sajtószemle

2006. 09. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Le Monde diplomatique
A globálisan több helyi kiadásban is terjesztett francia havilap szeptemberi számának melléklete ezzel a címmel jelent meg: Amikor Románia fogadja a francia nyelvűeket. Szeptember végén a francia nyelvű államok hatvanhárom állam- és kormányfője gyülekezik Bukarestben a francia nyelvű államok XI. csúcsértekezletén. A melléklet egyik cikke így kezdődik: „Majdnem minden negyedik román ma állítólag megérti Moliére nyelvét”. A havilapban több cikk is felháborodását fejezi ki a világsajtó azon rasszista tendenciájáért, hogy az izraeli áldozatoknak jóval nagyobb fontosságot tulajdonít, mint az arab áldozatoknak, és hogy Izrael és az Izrael-barát sajtó totálisan kettős mércével mér. Amikor 2006. február 13-án a 23 éves francia zsidó Ilan Halimit Bagneux-ben megkínozták és megölték, február 26-án több mint félszázezren meneteltek Párizs utcáin. Hat nappal később Oullinsben szintén rasszista okokból lelőtték a 42 éves Sahib Zehafot, de éppen azok mély hallgatásba burkolóztak, akik Halimi megölése miatt meneteltek. Zehafért kétezren vonultak fel Lyonban. A Tíz szemet egyetlen szemért címmel megjelenő cikk szerzője, Dominique Vidal szerint nagyon kínos most az izraeliek Libanon elleni háborúját feltétel nélkül támogató André Glucksmann és Bernard-Henri Lévy filozófusokat, valamint a holokausztfilmes Claude Lanzmannt arra emlékeztetni, hogy 1999-ben ugyanők aláírtak Csecsenfölddel kapcsolatban egy nyilatkozatot, amely szerint „Természetesen elítéljük a terrorizmust, de a terroristákat nem lehet a polgárok bombázásával elüldözni.”


Los Angeles Times
Rose Brooks Bírálja Izraelt? Akkor ön antiszemita címmel, Kalifornia vezető liberális lapjában megjelent cikkében felháborítónak tartja azt, hogy Izrael politikáját nem lehet az „antiszemita” vád elhangzása nélkül bírálni. Ezt a vádat most az Egyesült Államok legtekintélyesebb emberjogi szervezete, a Human Rights Watch is megkapta, amiért elítélte a zsidó államot, mert az polgári célpontokat bombázott Libanonban, és így a humanitariánus törvényeket súlyosan megsértette, s minden valószínűség szerint háborús bűnöket követett el. A legriasztóbb az, hogy az Egyesült Államokban már nem lehet racionális diskurzust folytatni Izraelről anélkül, hogy ez a szabvány vád el ne hangozzék. Igen kemény cikkének végén a szerző felszólítja olvasóit, hogy csekkeikkel támogassák a kitűnő Human Rights Watch szervezetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.