Napi sajtószemle

2006. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Independent
A terror elleni háború és a terroristák összesen 62 ezer embert öltek meg. A menekültek száma 4,5 millió, és az ezzel kapcsolatos költségei az Egyesült Államoknak nagyobbak, mintha kifizetné a föld valamennyi szegény nemzetének adósságát. Ha az áldozatokba beleszámítjuk az iraki háború katonai elesettjeit és a sebeikbe belehaltakat, akkor az áldozatok száma elérheti a 180 ezret. Ezek azok a számok, amelyek fémjelzik az öt évvel ezelőtti terrortámadás évfordulóját. De vannak olyan szervezetek, amelyek még ennél is jóval nagyobb számú áldozatot tartanak nyilván – írja a független brit lap.


The New York Times
A vezető amerikai lap számos véleménycikkben foglalkozik a 2001. szeptember 11-i terrortámadások ötödik évfordulójával. E cikkek egyike arra figyelmeztet, hogy noha az Egyesült Államokat öt éve nem támadták meg, a terroristák türelmesek, és Amerika célpont marad. Washington legfontosabb céljának annak kell lennie, hogy megakadályozza, a terroristák nukleáris anyagra tegyenek szert. Amerika hosszú távú kihívás előtt is áll, nevezetesen az előtt, hogy meg kell állítania a fiatal mozlimok radikalizálódását Jakartától Londonig. Túlságosan sok muzulmán van munka és remény nélkül, ellenzi az Irak elleni háborút, valamint Amerika külpolitikáját. A lap egy másik véleménycikke szerint az al-Kaida éppen olyan veszélyes, mint öt évvel ezelőtt volt – ha nem veszélyesebb. Viták folynak arról, hogy az elmúlt öt évben miért nem támadta meg Amerikát. Vannak, akik szerint egy látványos támadást nem tud végrehajtani. Vannak, akik szerint éppen egy ilyen látványos támadást tervez. Egy dolog azonban biztos: az amerikai hírszerző szervezetek sokat ártottak az al-Kaidának, de azt nem tudták lefejezni azon egyszerű oknál fogva, hogy egy ideológiát nem lehet megölni. Annak ellenére, hogy a muzulmánok többsége egy tálibszerű iszlám kalifátust elutasít, sokuk egyetért az al-Kaidával abban, hogy a Nyugat által a világra erőltetett politikai rend az ő politikai és gazdasági bajaik forrása. Sőt, a jelenlegi világrend elleni katonai ellenállás egyre inkább elfogadottnak tűnik számukra, amit mutat az, hogy milyen gyorsan terjed a Hamász és a Hezbollah iránti szimpátia a muzulmán világban. A New York Times cikke azt ajánlja, hogy hiteltelenítsék az al-Kaida ideológiáját, és ajánljanak a muzulmánoknak erőszakmentes alternatívákat. Az első lépés az lenne, hogy az Egyesült Államok elismerné: a muzulmánok panaszai jogosak. A második annak felismerése, hogy Washington jelenlegi politikai megközelítése éppen abban segít, hogy az al-Kaida a politikai szélsőségről a fősodratba kerüljön. Joschka Fischer volt német külügyminiszternek a lapban írt véleménye szerint az iszlám szélsőségesség új, totalitariánus kihívása ellen meg kell védeni a Nyugat értékeit, vagyis még akkor is meg kell őrizni a demokratikus társadalom értékeit, ha e társadalmakra „tüzelnek”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.