Napi sajtószemle

2006. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian
Több száz palesztin újsághirdetést adott fel, amely bírálja Tony Blairt és közli a brit miniszterelnökkel, hogy nem szívesen látott vendég a Közel-Keleten, amikor a térséget e héten meg kívánja látogatni. Az al-Ajjam című újságban megjelent hirdetés Tony Blair Izrael melletti elfogultságát állítja pellengérre, főként a július 12-én kezdődött libanoni háború miatt. „Azért jön ide, hogy palesztin vízzel mossa kezeit, amelyek libanoni vértől csöpögnek”, olvasható a hirdetésben – írja a balliberális brit lap jeruzsálemi keltezésű tudósításában. Blair a hét végén Jeruzsálembe érkezik, ahol várhatóan találkozik Ehud Olmert izraeli miniszterelnökkel, Cipi Livni külügyminiszterrel, Amir Perec hadügyminiszterrel és Simon Perez miniszterelnök-helyettessel. Palesztin tisztségviselők információja szerint Tony Blair felkeresi Mahmúd Abbászt, a Palesztin Hatóság elnökét a megszállt Ciszjordániában, de a Hamász-kormány tagjaival nem tervez találkozót.

*****
Miután George Bush amerikai elnök Oszama bin Ladent, az al-Kaida terrorszervezet fejét szándékosan nem említette az elmúlt öt évben, most az őszi kongresszusi választási kampány időszakában állandóan emlegeti. Eddig azért nem beszélt róla, mert nem akarta, hogy az amerikaiakat emlékeztesse arra az ígéretére, amely szerint Oszama bin Ladent „élve vagy halva” elfogják. A Guardian információja szerint Bush most kampánytanácsadója, Karl Rove tanácsára váltott, és Oszama bin Ladent a fő globális fenyegetés megtestesítőjének kiáltja ki. A legtöbb demokratapárti ugyanakkor azt hajtogatja, hogy az iraki háború iszonyatos hiba volt, amely számtalan terroristát nevelt ki; elidegenítette a muzulmán közvéleményt, és gyengítette az Egyesült Államok dzsihád elleni harcát.

*****
A belga rendőrség tegnap tizenhét állítólagos neonácit tartóztatott le, akik terrortámadások révén akarták destabilizálni az ország intézményeit. A legtöbbjük katona. A brüsszeli ügyészség szerint olyan személyekről van szó, akik szélsőjobboldali ideológiát vallanak, valamint rasszisták, idegengyűlölők, tagadják a holokausztot, antiszemiták és neonácik.


Herald Tribune
A globális amerikai lap egy véleménycikke szerint a Közel-Keleten elterjedt nézet szerint a hivatalos Európa felhagyott centrista szerepével és közelebb került az amerikai és izraeli állásponthoz, ami jelentős hiba. Az álláspontváltozás megmutatkozott a dán karikatúrák, az iráni nukleáris ipar, a Hamász megválasztása, a libanoni háborúban a tűzszünet késlekedő követelése ügyében, és főként abban, hogy Európa, de főként London a Közel-Keletet az amerikai neokonzervatívoknak a „terror elleni globális háborúra” összpontosító szemüvegén keresztül nézi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.