Tüntetések és tiltások Budapesten

Bár számos szervezet jelentett be e hétre tüntetést és nagygyűlést a kormány, illetve a rendőrség brutális fellépései ellen, egyelőre csak két demonstráció biztos a fővárosban: a Kossuth téri tüntetők mától a belvárosi Aulich utcánál találkozhatnak egy hónapon át mindennap 17 és 21 óra között, péntekre pedig a Civil Fórum hirdetett megemlékezést a Madách térre. A Kossuth tér a BRFK szerint továbbra is „műveleti terület”, több helyen pedig arra hivatkoznak, hogy a közlekedés „más útvonalon nem biztosítható”.

2006. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mától november 30-ig mindennap 17 óra és 21 óra között a Batthyány-örökmécseshez várjuk a gyurcsányi hazugságok, a kormány, illetve a rendőri brutalitás ellen tiltakozókat – mondta el Takács András, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 ügyvivője, hozzátéve: a Kossuth tériek nem adták fel, hogy később visszatérjenek tüntetésük eredeti helyszínére. Gyökös László, az egy hónapig tartó demonstrációsorozat egyik szervezője közölte: ők maguk vállalták, hogy korlátozzák a megmozdulás időtartamát, és a sokak által alkotmányellenesnek tartott módosított fővárosi közterület-használati rendelet kikerülésére színpadot nem építenek, a hangosítást pedig mobil technikai berendezésekkel biztosítják. A helyszínt a rendőrség a Szabadság tér felől kordonokkal zárja le, hivatalosan az amerikai nagykövetség biztonsága érdekében. Azért, hogy elkerüljék a rendőrök erőszakos fellépését, a résztvevőket mindennap figyelmeztetik majd, hogy határidőre hagyják el a területet.
Ugyancsak mára, reggel kilenc órára hirdetett „blokádot” a Lelkiismeret ’88 nevű szervezet az Oktogonra és a budai Széna térre, amelyre autósokat, bicikliseket és gyalogosokat vártak volna, azonban a „Gyurcsány lemondását és a politikai foglyok amnesztiáját” követelő, forgalomlassítási demonstrációt a BRFK megtiltotta – határozatuk szerint azért, mert „a közlekedés más útvonalon nem biztosítható”. A Lelkiismeret ’88 szervezői azonban ellenállást kérve polgári engedetlenségi akciót szerveznek, amelyről lapzárta után döntenek – tudtuk meg.
– November 4-re, a Szabadság térre hirdetjük meg a Magyarok Világszövetsége (MVSZ) kiútkereső nagygyűlését – közölte lapunkkal Patrubány Miklós elnök.
*
Patrubány Miklós szerint 2006. október 23-a, a véres rendőrtámadás óta alapjaiban változott meg a magyarországi helyzet. E rendezvény bejelentését megerősítette a BRFK kommunikációs osztálya is. – A kérelmek elbírálás alatt állnak, azokról a törvényes határidőn belül döntünk – mondta a BRFK ügyeletese, aki szerint az MVSZ korábban a Kossuth teret jelölte meg helyszínként, ám az november 24-ig – Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány rendelkezése szerint – továbbra is „műveleti terület”; a határidő szükség szerint meghoszszabbítható.
A Kossuth térre egyébként bejelentett és érvényes engedélye van november 4-ig a Fidesznek és 2007. március 25-ig a Magyar Nemzeti Bizottság 2006-nak. Utóbbi szervezet múlt kedden még a Károly körúton kialakított Városháza parkban akart tüntetni, azonban Demszky Gábor főpolgármester – kárelhárításra hivatkozva – lezáratta és „építési területté” nyilvánította a hónapokig az SZDSZ-es Liberálisok Házának helyet adó teret.
A rendőrség ugyanakkor tudomásul vette a Civil Fórum november 3-án pénteken 16 órára a Madách térre szervezett tiltakozását a forradalom ünnepét meggyalázó erőszak ellen. A békés kezdeményezéshez csatlakozott a Duna Charta és az Élőlánc Magyarországért mozgalom, amelynek vezetője, Lányi András elmondta: a múlt hétfői lovas roham színhelyén gyülekeznek, és onnan vonulnak majd a Vértanúk terére, a Nagy Imre-szoborhoz. A Civil Fórum nyílt levelet írt Sólyom László köztársasági elnöknek, közbelépését kérve, hogy a kegyetlen, rendőrállamot idéző hatósági intézkedések elrendelői ne kerülhessék el a felelősségre vonást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.