Az ellenzék támogatná Gy. Németh Erzsébetet

Nem változtat álláspontján Demszky Gábor, és továbbra sem fogadja el humánpolitikai helyetteséül Gy. Németh Erzsébetet, míg a szocialisták ragaszkodnak 2002-es főpolgármester-jelöltjük, korábbi fővárosi frakcióvezetőjük jelöléséhez – derült ki az MSZP és az SZDSZ tegnapi koalíciós egyeztető tanácsának ülésén, amelynek csekély „eredményét” is eltérően ítélik meg a felek.

2006. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Közgyűlés mai ülésén elmarad a főpolgármester-helyettesek megválasztása, és várhatóan a tervezett tizenöt bizottság sem alakulhat meg, így akár hetekkel is meghosszabbodhat a városháza két hónapja, az önkormányzati választás óta tartó működésképtelensége. Tarlós István, a Fidesz, illetve Bagdy Gábor, a KDNP fővárosi frakcióvezetője lapunknak kijelentette: a holnap megalakuló frakciószövetség támogatja Gy. Németh megválasztását, ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják, hogy Demszky Gábor gyakorlatilag megbénította az önkormányzat működését, miközben a városházán százával állnak az ügyiratok.
*
Ikvai-Szabó Imre, az SZDSZ fővárosi képviselőcsoportjának vezetője lapunknak elmondta: a két párt fővárosi elnöke, illetve frakcióvezetője előtt a főpolgármester megerősítette, hogy belső viták helyett négy működőképes évet akar, ezért elutasítja Gy. Némethet Erzsébetet. – Abban egyetértettünk, hogy a koalíciós megállapodás aláírás nélkül is működik, hiszen a városvezetés felépítésében, a hatáskörökben, a bizottsági struktúrában nem akar egyik fél sem változást. – A 34:33 arányú közgyűlési többséggel járó felelősséget közösen vállaljuk, a személyi vita lezárása érdekében pedig folytatjuk az egyeztetést. A mai közgyűlésen egyedül a pénzügyi bizottság felállítására teszünk javaslatot, mert ezt az önkormányzati törvény előírja – emelte ki Ikvai-Szabó.
– Még a pénzügyi bizottság mai létrehozása is bizonytalan, bár tárgyalási alapnak elfogadtuk, arról a mai közgyűlés előtti frakcióértekezlet dönt – nyilatkozta Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője, hozzátéve: az SZDSZ előtt ők is nyilvánvalóvá tették, hogy ragaszkodnak Gy. Németh Erzsébet jelöléséhez.
Demszky Gábor keddi ultimátumát Molnár Gyula, az MSZP budapesti elnöke még aznap barátságtalan lépésként értékelte, és azt mondta, hogy teljesen új alapokról kell újraindítani a koalíciós tárgyalásokat. Arra is emlékeztetett, hogy a Fővárosi Közgyűlés mulasztásos törvénysértést követ el, ha nem választ legalább egy főpolgármester-helyettest. – Sem elfogadható magyarázatot, sem új ajánlatot nem kaptunk a történtekre – nyilatkozta Molnár a tegnapi találkozó után.
Gy. Németh Erzsébet lapunknak nem nyilatkozott.
Kupper András, a Fidesz budapesti elnöke szerint példátlan, ahogy a főpolgármester visszaél jogaival, és két hónapja gyakorlatilag egyeduralkodóként vezeti Budapestet.
Mint arról beszámoltunk, az SZDSZ-es Demszky Gábor azután közölte levélben az MSZP-vel, hogy nem bízik meg Gy. Németh Erzsébetben, miután a balliberális pártok megegyeztek a koalíciós megállapodás szövegéről. A főpolgármester tegnap internetes blogjában közölte, tíz napja döntött az ügyben, mert az MSZP jelöltje korábbi ígéreteivel szemben nem vállalta az egészségügyi terület vezetését. – Inkább most alakuljon ki egy nagyobb vita, mint hogy négy évig folyamatos konfliktusok kísérjék a közös munkát – írta Demszky.

MSZP–SZDSZ–MDF-es paktum Újbudán. Véget ért a baloldal és a jobboldal közötti képviselő-testületi patthelyzet Újbudán, ahol a szocialista polgármester, Molnár Gyula helyettesének két MSZP-s, egy SZDSZ-es és egy MDF-es alpolgármestert választottak. Fodor Vince alpolgármester, a fórum helyi elnöke közölte: ő a működőképesség biztosításáért vállalta a posztot, és ezt a pártvezetés is támogatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.