Bonyolódik a Litvinyenko-ügy

Egyesek a Kremlt, mások az orosz titkosszolgálat önálló életre kelt szárnyát, megint mások pedig angliai orosz ellenzékieket és nyugati titkosszolgálatokat látnak a Litvinyenko-gyilkosság mögött. A britek Moszkvától várnak segítséget.

Hírösszefoglaló
2006. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonyosra vehető, hogy a 210-es polónium, egy rendkívül radioaktív izotóp volt a biztonsági tiszt halálának oka, ezért a brit szakszolgálatok igyekeznek megnyugtatni a közvéleményt, mondván, valószínűtlen, hogy az, aki utoljára kapcsolatba került a csütörtökön késő este elhunyt Litvinyenkóval, maga is sugárfertőzött lenne. A brit kormány arra kérte a Kremlt, segítse a Scotland Yardot a nyomozásban – közölte a brit külügyminisztérium, amelyet az MTI idézett.
A brit titkosszolgálat szerint Litvinyenko halálát „állami terror” okozta. Hasonló véleményen vannak a volt biztonsági tiszt olasz kapcsolatai is. A The Guardian című lap szombaton azt írta, elektronikus üzenetek utalnak arra, hogy az orosz titkosszolgálatok erőszakot készültek alkalmazni Litvinyenko és Borisz Berezovszkij orosz üzletember, Vlagyimir Putyin orosz elnök Angliában élő ellenfelei ellen. A Berezovszkij köré gyűlt csoport azonban nem tekinthető homogénnek, így elképzelhető, hogy a milliárdos belső körben végrehajtott leszámolásról van most szó.
Szakértők szerint elképzelhető, hogy az orosz titkosszolgálat, az FSZB hálózatának egy része külön utakon jár, és saját szakállára végzett a Moszkva számára túl kis halnak számító Litvinyenkóval, nehéz helyzetbe hozva ezzel Putyint. Felmerülhet európai államok vagy Amerika felelőssége is, amelyeknek szintén érdekében állhatott az EU és Oroszország kapcsolatának megrontása. Egy lapunknak nyilatkozó szakértő szerint a polónium olyan ritka anyag, amelynek megszerzése még egy nagy bűnözői csoport számára is szinte lehetetlen, így felmerülhet valamelyik állam titkosszolgálatának részvétele az ügyben. E módszer alkalmazása egyébként nem lenne egyedi eset. Az izraeli törvényhozás például néhány éve kiterjesztette titkosszolgálatának felhatalmazását, engedélyezve, hogy a világon bárhol végezzenek bárkivel, ha ezt igényli Izrael biztonsága.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.