Napi sajtószemle

2006. 11. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

ASIA TIMES
Az összázsiai lapban megjelent kétrészes, tanulmánynak beillő cikkben ismerteti Victor N. Corpus, a Fülöp-szigeteki haderő nyugállományú dandártábornoka azt, hogy miért lenne végzetes az Egyesült Államokra nézve, ha háborúba keveredne Kínával. Egy interkontinális rakétával, tengeralattjáróról indított ballisztikus rakétával vagy keringő műholdról indított és a nebraskai Omaha fölött mintegy 400 kilométerrel fölrobbantott egy megatonnás atomtöltet egy másodpercnél rövidebb idő alatt az Egyesült Államok egész területét elektromágneses impulzussal megbénítaná és elpusztítaná az összes villamosvezetéket, használhatatlanná tenné a számítógépeket és a mikrocsippel működő hasonló elektronikus eszközöket. Kína elpusztítaná az amerikai repülőgép-hordozó anyahajókat és hatalmas számú nanoszatellitával lőnék ki az összes amerikai műholdat. De ha ez sem lenne elég, beindulnának a kínai hadsereg hackerei, a kibernetikai harcosok. E mellett leállítanák az Egyesült Államok olajimportját Irán közreműködésével, amely a tengerfenékről rakéta segítségével felemelkedő hajóaknák tömegeivel rendelkezik. Majd a kínai nemzeti bank átállítaná a világ legnagyobb valutatartalékát dollárról euróra, amelynek következtében a világ nagy bankjai a saját pénzük miatti aggodalmukban követnék a dollár összeomlása érdekében hozott pekingi döntést. Noha nem foglalkoznak vele, de Kína és Oroszország közeledése a modern idők egyik legnagyobb, világrengető eseményeinek egyike, ami azt jelenti, Moszkva Peking mellett állna egy ilyen háborúban, csakúgy, mint Irán. Amerikában – írja Corpus –, egyes neokonzervatívok (az amerikai–izraeli politikai vonal feltétlen követői) vannak olyan őrültek, hogy azt hiszik: egy nukleáris háború megnyerhető. Az ilyen gondolkodás bolygónk végét jelentené.


DIE ZEIT
A német balliberális értelmiség vezető hetilapja ismerteti azt az Atlanti-óceán mindkét partján egyre nagyobb vihart kavaró botrányt, amelyet az váltott ki, hogy Tony Judt amerikai történész meghívását a New York-i lengyel konzulátus amerikai zsidó lobbik nyomására lemondta. A meg nem tartott előadás címe Az Izrael-lobbi és az amerikai külpolitika volt. Most a New York Review of Booksban, a balliberális amerikai értelmiség vezető, kéthetente megjelenő lapjában több mint száz, prominens amerikai és európai értelmiségi tiltakozik a megfélemlítés légköre ellen, ami egy demokrácia alapelveivel összeegyeztethetetlen.


Independent
Az angol adását november 17-én indító összarab televíziós állomás első vendége Tony Blair brit miniszterelnök lesz, akit a katari tévéhez szegődött Sir David Frost kérdez majd – írja a független brit lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.