dpa
A magyar ellenzék a rendőri brutalitás ellen kíván felvonulni – olvasható a német hírügynökség budapesti jelentésében. A gyertyás felvonulást a brutális rendőrtámadások „állítólagos” (a DPA jelzője – L. I.) áldozataiért tartják. A felvonulók a Terror Háza Múzeumától indulnak és az Astoriáig mennek, „ahol a múlt heti erőszak nagy része történt”. A Fidesz szerint több mint négyszázan jelentkeztek központjukban, hogy a rendőri brutalitásról jelentést tegyenek, míg Gergényi Péter budapesti rendőrkapitány szerint csak 11 ember élt panaszszal az ügyészségnél a rendőrségi brutalitásokkal szemben, amelyről az unió is tájékoztatást kért. Gyurcsány Ferenc kijelentette: a rendőrség elleni egyedi panaszokkal nem foglalkoznak, mert „baj idején” erre nincs idő.
The New York Times
„Szkinhedek lázadnak Budapest utcáin, egy populista ikerpár kormányozza Lengyelországot…” – e szavakkal kezdődik a vezető, liberális amerikai lapban Craig S. Smith budapesti tudósítása. A budapesti zavargásokat ugyanakkor – mint írja – az váltotta ki, hogy a miniszterelnök kiszivárgott hazugsága miatt a tüntetőket a rendőrség megpróbálta kordában tartani. „A térségen nacionalista impulzus lüktet át, amelyet populista politikusok erősítenek fel és használnak ki.” A cikk Stumpf Istvánt idézi, aki szerint a rendszerváltáskor „tárgyalásos forradalomra” került sor, és az emberek legtöbbje vesztesnek érzi magát.
The Guardian
A baloldali brit lap „blog” részének véleményrovatában David Edgar színműíró emlékezik 1956-ra és Szuezre, amelyek az új baloldalt és a tömegmozgalmak új modelljét keltették életre. A szerző szerint 1956-ban a tüntetések vezetése „gyakran erőszakos antiszemita utcai harcosok” kezébe került. (Edgar nem jelöli e kijelentésének forrását, de – mint lapunk október 26-i száma ismertette – Hegyi Gyula szocialista országgyűlési képviselő a Guardian-ben írt cikkében azt állította: ’56-ban a „kommunisták” lincselését antiszemita jelszavak és a „náci ideológia újjáélesztése” kísérte – L. I.)
Association of Zimbabwe Journalists
Az afrikai Zimbabwe újságíróinak honlapja a legsúlyosabb emberjogsértésekkel és az ország gazdasági tönkretételével vádolt Robert Mugabe elnököt és Gyurcsány Ferencet hasonlítja össze Ha átkozott hazugnak neveznek, ideje távozni címmel. A Gyurcsánnyal és 1956-tal, illetőleg annak a jelennek szóló üzenetével hosszan foglalkozó cikk csodálkozását fejezi ki, hogy a magyar miniszterelnök a helyén maradt.
IPS
A fejlődő világ 12 nyelven működő hírügynöksége Magyarország: ismételt utcai erőszak gyengíti a szocialistákat írt cikke kiemeli a magyar rendőrség által alkalmazott brutalitást.
"Köcsögök, elküldtem a k.rva anyjába" - így beszél Magyar Péter az újságírókról