Törvényszerű kudarc

Az Egyesült Államokban 1994 óta konzervatív forradalom van, ami jelenleg kifulladni látszik. Ennek egyik fő oka az Irakban kialakult helyzet – mondta lapunknak Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, aki szerint többek között a gazdaság helyzete és a bevándorlási politika is hozzájárult ahhoz, hogy az amerikai Republikánus Párt elvesztette a képviselőházi választásokat.

2006. 11. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai képviselőházban 1994 óta, a szenátusban 2002 óta a Republikánus Párt többséggel rendelkezett, ez a helyzet most megváltozott, s ennek egyik – de nem egyetlen – oka az Egyesült Államok Irak ellen indított háborúja – véli Nógrádi György, akit tegnap lapunknak nyilatkozva elemezte a képviselőházi és szenátusi eredmények okait és hatását. „Egy közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak 68 százaléka elégedetlen a gazdaság helyzetével, és 50 millióan nem rendelkeznek egészségügyi biztosítással” – fejtette ki a szakértő, majd hozzátette: a korrupció kérdése a republikánusok ellen hatott, s borzolta a kedélyeket a bevándorlási politika kettőssége is. „A republikánus sikerpropaganda, amely szerint 2003 óta 6,6 millió új munkahely létesült, s a GDP éves növekedése több mint négy százalék, nem hozta el a várt sikert. Az az érv sem hatott az amerikai társadalomra, hogy 2001. szeptember 11. óta nem volt terrortámadás az Egyesült Államok területén, illetve felemás érzéssel fogadták azt is, hogy George W. Bush elnök aláírta a mexikói határon emelendő 1100 kilométeres kerítésről szóló törvényt” – hangoztatta Nógrádi.
Washington iraki politikájával kapcsolatban Nógrádi emlékeztetett, hogy több mint 2800 amerikai katona vesztette életét a háború kezdete óta, az iraki halottak száma pedig ennek sokszorosa. „Az elmúlt két-három napban a legfelső katonai vezetés vitát kezdett el arról, hogy átcsoportosítsák-e csapataikat Irakban, kivonva őket a nagyvárosokból, ahol az iraki hadsereg emberei vennék át a helyüket” – tette hozzá Nógrádi. Kifejtette továbbá, hogy Irakban polgárháborús állapot van, nincs egységes jogrend a bíróság működésében, a gazdaság beindításához azonnal szükség lenne 10-20 milliárd dollárra, nincs iraki nemzettudat, a síiták és a szunniták sem egységesek, az önálló kurd állam gondolata pedig Törökország érdekeibe ütközik.
Nógrádi elmondta, hogy Bush belpolitikai pozíciói megromlottak, mozgástere beszűkült, és egy élet-halálharc kezdődött a 2008-as választásokra. „Vezető republikánus politikusok úgy fogalmaztak, hogy az Egyesült Államoknak fel kell készülnie az iraki kivonulás utáni korszakra. Ez is jelzi, hogy Washington demokráciaexportja nem volt sikeres” – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.