Feljelentették a pesti favágókat

Természetkárosítás bűntette gyanújával tett feljelentést ismeretlen tettes ellen egy terézvárosi önkormányzati képviselő a Nagymező utcai mélygarázsépítés ügyében, hogy kiderüljön: a helyi képviselő-testület hatályos rendeletét megszegve ki adott engedélyt tizenegy védett fa kivágására. Bár a kerület polgármestere a munkálatok leállítását kérte, a jegyző még gondolkodik, a beruházó pedig már elkerítette az érintett területet.

2006. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semelyik hatóság sem adhatott volna engedélyt tizenegy védett platánfa kivágására Terézváros hatályos rendelete, a Nagymező utca területére érvényes szabályozási terv alapján – közölte lapunkkal Gyenge Zsolt helyi önkormányzati képviselő, aki tegnap büntetőfeljelentést tett az ügyben. Elmondta: az építési engedélyt mint képviselő nem tekinthette meg, mivel nem számít ügyfélnek az eljárásban. – A fakivágási engedélyt a VI. kerületi polgármesteri hivatal építéshatósági osztálya adta ki, ám ahhoz a Főpolgármesteri Hivatal környezetvédelmi osztálya nem járult hozzá. Úgy tudom, hogy korábban csak négy beteg fa kivágásáról volt szó – fűzte hozzá a képviselő, aki a nyomozóktól várja, hogy kiderítsék a büntető törvénykönyvben (Btk.) szereplő természetkárosítás elkövetőit. Az eset azért fontos, mert nem először fordul elő, hogy különféle hatóságok környezetvédelmi ügyekben semmibe veszik a kerületi vagy fővárosi képviselőtestület nagy viták árán meghozott döntését.
Terézvárosban a hat évvel ezelőtt elfogadott szabályozási terv alapján a városrész önkormányzata 2001-ben egy WK Bt. nevű társasággal kötött szerződést a hatszintes, 371 férőhelyes mélygarázs megépítésére. A „pesti Broadwaynek” nevezett Nagymező utcában 34 növényből álló védett platánfasor áll, és a rendelet szerint a mélygarázs csak a faegyedek megtartásával építhető meg, ezért az úgynevezett védőtávolságot, amelyen belül nem bontható meg a természetes talaj, a szokásos öt méter helyett kettőben határozták meg.
– Egyértelmű, hogy az építési engedélyt e rendeletet figyelmen kívül hagyva adták ki. A faegyedek kivágása önmagában nem bűncselekmény, viszont annak számít, ha azok természetvédelmi oltalom alatt állnak. Márpedig a Btk. szerint természetkárosítást az valósít meg, aki védett élő szervezetek életközösségét jogellenesen, jelentős mértékben megváltoztatja, illetve helyrehozhatatlan károsodását vagy megsemmisülését okozza – hangsúlyozta Gyenge Zsolt.
Verók István, Terézváros MSZP-s polgármestere szerint a fakivágási engedélyt a kerület a főváros kezelői hozzájárulása alapján adta ki, amely a fák pótlását is előírja. – A mélygarázs felszínén a jövőben 350 négyzetméternyi zöld felület épül, amely terveink szerint tovább növekedhet – állítja a polgármester, aki a tiltakozó lakóknak csaknem egy hete megígérte, hogy az építkezés leállítására kéri a beruházót.
Mint arról beszámoltunk, az itt élők által alakított Összefogás a Nagymező Utcáért Érdekvédő Egyesület, a Levegő Munkacsoport és a Védegylet is tiltakozott az építkezés megkezdése ellen, és törvényességi felügyeleti kérelmet nyújtottak be az ügyészségre, továbbá a jegyzőhöz fordultak a munkálatok hivatalos leállítására. Az ügyben tiltakozott a kerületi Fidesz is, mert attól tart, hogy a fakivágások mellett az épített környezetben, a lakóházakban és a közeli templomban is jóvátehetetlen kár keletkezhet, ráadásul a beruházó a jogerős építési engedély birtokában sem végzett állapotfelmérést a környező épületekben.
Szilágyi Erika, a terézvárosi önkormányzat sajtófőnöke arról tájékoztatta lapunkat, hogy bár Deák Erzsébet jegyző november 27-én vette át a lakóktól az építkezés leállítását kérő petíciót, és a törvény 30 napos határidőt ad a döntésre, ő az ügyben tájékozódik, és december 11-ig határozatot hoz.
Időközben a Budapesti Törvényességi Felügyeleti Ügyészség a Fővárosi Főügyészséghez továbbította a civil szervezetek sürgősségi beadványát, ám a beruházó, illetve a kivitelezéssel megbízott Murus Zrt. nem tétlenkedik: hétfőn már el is kerítették a munkaterületet.
A Védegylet szerint mindez azt jelenti, hogy Terézvárosban folytatódik az építésügyi ámokfutás. – A jegyző még válaszra sem méltatta a lakókat, pedig számos korábbi ügyben, például a Jókai téri mélygarázs tervezett építése vagy a Király utca 40. szám alatti ház bontása esetében a bíróság rendre a tiltakozóknak adott igazat – mondta Várady Tibor, a Védegylet jogásza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.