Pesszimisták a magyar cégek

Az Európai Unió tagországai közül Magyarországon a legkevésbé bizakodók a vállalatok a gazdasági kilátásaikat illetően – derült ki egy brüsszeli felmérésből. A hazai kutatások is erősítik a közösségi elemzést. A magyar cégek azért borúlátók, mert szerintük velük fizettetik meg a korábbi évek elhibázott gazdaságpolitikáját.

2006. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonhét országban 78 ezer céget kérdezett meg átfogó gazdasági körképéhez a kereskedelmi kamarákat tömörítő Eurochambres. A szervezet arra a következtetésre jutott, hogy miközben Dánia bizonyult a legoptimistábbnak, addig a magyar eredmények a legkisebb bizakodást mutatók közé tartoznak. Az összefoglaló alapján a magyarországi cégek közül 2,3 százalékkal több nyilatkozott negatív várakozásokról, mint pozitívakról. Az üzleti bizalom általános mutatója szintén Magyarországon volt a legalacsonyabb, bár tavaly óta a legnagyobb mértékben Szlovákiában hanyatlott.
Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet korábban hasonló következtetésre jutott. A szóban forgó kutatás szerint az utóbbi két év legalacsonyabb értékére, 44 pontra esett az Ecostat nagyvállalati, Top–100 konjunktúraindexe, míg a kis- és középvállalati az utóbbi két év mélypontjára, 37 pontra csúszott vissza.
De miért is borúlátók a magyarországi vállalkozások? A mérséklődő derűlátást az államháztartási hiány felszámolására hozott kormányzati intézkedések nyilvánosságra hozatala és a pénzügyi megszorítások keresletmérsékelő hatása váltotta ki – legalábbis ez derül ki a megkérdezett cégvezetők válaszaiból. Idetartozik persze az is, hogy a nagyvállalatok 2006 második fél évére szóló borúlátó üzleti várakozásait a romló versenyképesség, a költségnövekedés hátrányos következményei indokolhatják. Bár a külföldi értékesítési feltételek kedvezők, élénkül az exporttevékenység, és a határon túli rendelések állománya magas, a Top–100 több mint kétharmada nemzetgazdasági szinten a negatív tendenciák felerősödésével számol. Leszűrhető tanulság az is, hogy a hazai kis- és középvállalatok többsége negatívan értékelte mind az ország, mind saját cége fejlődési esélyeit a kiigazító intézkedések kihirdetése után. A következő időszakra nemzetgazdasági szinten rosszabbodást feltételez a cégek 72 százaléka.
Szakértőinket megkérdeztük arról is, hogy érzékelhető-e a megszorítások hatása a vállalkozások körében, hiszen a szeptemberben bevezetett adó- és járulékemelések „eredményéről” két hónap alatt még nem születtek kimutatások. Elbocsátási és csődhullámról egyelőre nincs szó, ám a szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy jó időbe telik, mire a kormányzati lépések „leszivárognak” valamennyi gazdasági szereplőhöz. Ugyanakkor beszédesek a hatósági statisztikák: okmányirodák, cégbíróságok és gazdasági érdekképviseletek arról számolnak be, hogy a mikro- és a kisvállalkozók közül mind többen adják vissza engedélyüket, és „tűnnek” el a szürke- és feketegazdaságban. Gazdaságkutatók vélekedése alapján a kis- és a közepes vállalkozások körében akkor lehet komoly gondokra számítani, amikor az év végén esedékessé válik az utolsó negyedéves vagy az éves adóelőlegek befizetése. Ezt erősíti például az is, hogy a több mint százezer evás vállalkozó például ekkor lesz kénytelen első ízben megfizetni az emelt, immár 25 százalékos adót. Arra, hogy a munkaügyi központok még nem számolnak be tömeges elbocsátásokról, szintén több magyarázat adható: a közszférában nem ritka a féléves felmondási idő, a végkielégítések miatt pedig mind a köz-, mind a magánszférában csak fokozatosan válnak meg a dolgozóktól. Aki megteheti, nyilván nyugdíjba vonul, az önkormányzatoknál pedig valószínűleg most, a választások után kerül sor a végleges személyi döntésekre. Az Ipartestületek Országos Szövetségének egyik illetékese úgy tartja: a kisvállalkozások döntő része nem lesz képes megfizetni a növekvő közterheket, különösen nem úgy, hogy a megszorítások miatt a következő egy-két évben a fizetőképes kereslet csökkenése várható. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szerint az adó- és járulékemelések arra kényszerítik a hazai vállalkozókat, hogy elbocsássák vagy feketén foglalkoztassák tovább a munkavállalókat, s a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége is borús helyzetképet vázolt fel.

Uniós plusz? Miközben a 2007–2013-as európai uniós költségvetésből elméletileg hazánk nyolcezermilliárd forintot lehívhat pályázatok révén, addig szakértők ezzel szemben állítják: a magyarországi hálózat képtelen a nagy összegű kiírások elnyerésére. Sőt gazdasági szervezetek sérelmezik, hogy a jövőre induló II. Nemzeti fejlesztési tervben az uniós forrásoknak csupán a 12–15 százaléka jut a vállalkozások támogatására. Csalódás az is, hogy a 2007-es költségvetés tervezetében nagyítóval kell keresni a reformokra legalább távolról hasonlító elemeket, miközben a gazdasági szereplők már tavasszal azt követelték: a kormány ne csak adóemelésekkel, hanem mélyreható reformok segítségével tegye rendbe az állami pénzügyeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.