Nem csupán egyszeri koalíciós zavarra utal a budapesti MSZP és az SZDSZ újabb vitája a főváros pénzügyi helyzetéről, ugyanis a drasztikus megszorítások, a január elején bejelentett Demszky-csomag lépései még brutálisabbak lehetnek az itt élőkre nézve. Ez a városvezetés minapi tanácskozásán vált egyértelművé, ahol kiderült, nemcsak az önkormányzat működéséhez szükséges források csökkentek a központi költségvetésben, hanem Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Demszky Gábor főpolgármester több száz milliárd forintos őszi választási ígéretei is tarthatatlanok, a már betervezett útfelújításokra például harmadánál is kevesebb állami támogatás jut.
Mint arról beszámoltunk, a fővárosi önkormányzat tavaly decemberben készült költségvetési koncepciója alapján 2007-ben összesen kilencmilliárd forintot takarítanának meg elsősorban az oktatási, a kulturális és a városüzemeltetési kiadások lefaragásával. A megszorítás az új helyzetben még súlyosabb lehet, és veszélybe kerülhet az igazgatás, a szociális ellátás, a gyermekvédelem, a sport és a civil szféra támogatása is.
Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője lapunknak elmondta: módosítani kell a koncepció működési fejezetén, különösen az oktatási és a kulturális területen, és ha ebben nem tudnak megegyezni koalíciós partnerükkel, akkor a Fővárosi Közgyűlésben nem támogatják a javaslatot. – A költségvetés ügyében természetes a nézeteltérés, amely azért csak most pattant ki, mert az ünnepek óta csak a napokban tárgyaltunk erről. Az állami támogatások csökkenése miatt nem aggódom, ugyanis a főpolgármester úr garanciát vállalt arra, hogy így is folytatódik az útfelújítás, és én hiszek neki – tette hozzá Steiner Pál. Lakos Imre, az SZDSZ budapesti elnöke szerint a költségvetési koncepciónak ma már semmi jelentősége sincs, és állítja: a fővárosi önkormányzat 2007-es költségvetését a valós számok alapján kell összeállítani, az eddigi elképzeléseket felülvizsgálva. Lapunknak azonban kiemelte: szerencsétlen, hogy a koalíciós pártok a sajtón keresztül üzengetnek egymásnak.
Ugyanakkor Ikvai-Szabó Imre, az SZDSZ fővárosi képviselőcsoportjának vezetője nemcsak az MSZP, hanem Lakos Imre véleményén is meglepődött, mondván: az ügyben folyamatosan tárgyaltak Tüttő Katával, a közgyűlés pénzügyi bizottságának szocialista elnökével, és az ünnepek előtt szerveztek a koalíciós képviselőknek egy „képbe helyező” programot is. – Tény, hogy nagyon szigorú és feszes év lesz az idei, de a benyújtott koncepció alapján biztosítva látom a működést – közölte Ikvai-Szabó, aki szerint világossá kell tenni: Budapesten sem úszható meg a reform, amely a gyakorlatban valóban kevesebb pénzt jelent. Emlékezetes, hogy Demszky Gábor az őszi választási kampányban többször is Budapest barátjának nevezte Gyurcsány Ferencet, azt hangoztatva: a kormány bebizonyította szavahihetőségét, mert például az útfelújításoknál minden egyes önkormányzati forinthoz ugyanannyi állami pénzt adott.
Atkári János volt főpolgármester-helyettes lapunknak nyilatkozva többször is arra figyelmeztetett: soha nem látott mértékű megszorítások jönnek, vagy csődbe megy a városháza. – A koalíció csak magának és a két éve folytatott felelőtlen gazdaságpolitikának köszönheti, hogy csapdahelyzetbe került – tette hozzá a gazdasági szakember.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője kijelentette: a város a közeljövőben eléri az eladósodottság határát, a működési költségek brutális visszafogása az emberek napi életét jelentősen megnehezíti, ezért a presztízsberuházások viszszafogását javasolják. Az ellenzék a költségvetéshez párhuzamos előterjesztéseket készít, bemutatva, hogy a jelenlegi városvezetéssel szemben igenis van alternatíva.
Az MSZP–SZDSZ-es koalíciónak tükörbe kellene néznie önmagával, mert bebizonyosodott, hogy minden korábbi ígéretük betarthatatlan – hangsúlyozta Bagdy Gábor, a KDNP fővárosi frakcióvezetője.
Orbán Viktor: Fontos hét áll előttünk