Az Európai Unió Quaero névre keresztelt (a latin szó jelentése: keresek) internetszolgáltatásának alapjait 2005-ben hozta létre a párizsi és berlini kormány abból a célból, hogy az unió is rendelkezzen testreszabott, multimédiás kutatásra alkalmas keresőrendszerrel. Jacques Chirac francia köztárasági elnök és Gerhard Schröder akkori német kancellár mintegy 1-2 milliárd eurós összeggel kívánt hozzájárulni a projekt finanszírozásához öt évre. A német gazdasági minisztérium azonban a napokban megerősítette azokat a decemberi híreszteléseket, amelyek szerint az ország ezentúl inkább saját kutatási projektjére, a Theseusra fektet nagyobb hangsúlyt – adta hírül az EuObserver.com. A német kancellári posztot 2005 szeptembere óta betöltő Angela Merkel ugyanis nem kötelezte el magát a francia– német együttműködés mellett. A Theseus a görög mitológiai hősről kapta elnevezését. Párizs eközben a Quaero keresőprogram kifejlesztésének folytatását ígérte, s ennek finanszírozásához európai uniós forrásokra számít, ám az EU elnökségét január elsejétől éppen a projekttől elálló Németország vette át.
Az International Herald Tribune napilapnak nyilatkozó Francois Bourdoncle francia fejlesztési mérnök szerint a közös terv részben azért bukott meg, mert a franciák a multimédiás keresést részesítették előnyben, míg a németek a szöveges keresést favorizálták volna. Mindeközben Norvégia is saját fejlesztésén, az úgynevezett Pharoson dolgozik, amelyhez 11 millió eurós támogatást kapott Brüsszeltől.
Az 1997-ben bejegyzett amerikai Google a legismertebb világmárka a New York-i Landor Associates felmérése szerint – írta tegnapi számában a Guardian brit napilap, amely emlékeztet arra, hogy a Google értéke a Wall Streeten elérte a 150 milliárd dollárt. A felmérésben az amerikai márka mögött a YouTube, a Yahoo és az árverésekkel foglalkozó e-Bay honlap sorakozik.

Szijjártó Péter: Magyarország nem akar az ukrán maffia átjáróházává válni