Korrigálták a bérletárakat

Február elsejétől csökken az új évben drasztikusan megemelt tanulói HÉV-bérletek ára Budapest közigazgatási határán kívül, és a nyugdíjasok is kedvezményt kapnak – jelentették be a Magyar Önkormányzatok Szövetsége konzultációján. Bár a kormány és a főváros az 1,3 milliárd forintos többletköltség zömét átvállalja, a még jelentősebb tarifacsökkentéshez hiányzó pénzeket az elszegényedő településekre terhelnék, ám azok ezt képtelenek kigazdálkodni.

2007. 01. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyezség született az agglomerációs HÉV-bérletek ügyében: a kormányzat és a fővárosi önkormányzat vállalta, hogy februártól jelentősen csökkentik a január elsején több mint 400 százalékkal megemelt tanulói, és a még brutálisabb, 1000 százalékkal magasabb nyugdíjastarifákat – közölte Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) államtitkára. – Egy 2005-ben elfogadott és tavaly júliustól hatályos kormányrendelet alapján a Fővárosi Közgyűlés decemberben megemelte a Budapest közigazgatási határán kívül érvényes bérletek árát, és a főváros területén átlagosan 13,5 százalékkal emelkedő tömegközlekedési díjakhoz hasonló szint eléréséhez csaknem 1,3 milliárd forintra van szükség. A GKM átcsoportosítással 540 millió forintot, a főváros a BKV-nál tervezett bevételkieséssel 652 millió forintot „dobott öszsze”, ám a hiányzó, pontosan 101 milliót az érintett 17 település nem adja össze, így a tavalyihoz képest magasabb, ám a januárihoz képest alacsonyabb lesz a bérletár – tette hozzá az államtitkár.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy míg tavaly egy diák Gödöllő és Budapest között 1311 forintért utazhatott, januártól ez az összeg 5650 forintra nőtt, februártól már „csak” 3313 forintot kell majd fizetni, akárcsak a nyugdíjasoknak, akiknek az idén megszűnt teljes árú bérletet meg kellett váltaniuk
12 960 forintért.
– Mindez csak tűzoltás, átmeneti megoldás, ugyanis képtelenség, hogy a kormányzati megszorítások miatt a működésképtelenség határára került települések állják a hiányzó pénzeket, amivel egy gödöllői tanulóbérlet ára 1488 forint lehetne – szögezte le Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke, Gödöllő polgármestere, hozzátéve: az önkormányzatok mindent megtesznek, hogy a rászorulókat támogassák.
Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes úgy vélte, a főváros megtette a magáét, azonban Szűcs Lajos, a Pest Megyei Közgyűlés fideszes elnöke megjegyezte: az ügyben a tegnapi tanácskozás előtt sem kérték ki az agglomerációs települések, az itt élő százezrek képviselőinek véleményét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.