Leminősítések hálójában vergődünk

Borítékolható volt, hogy a Moody’s lerontja a nagy hazai bankok besorolását, hiszen a nemzetközi intézet éppen december végén minősítette le Magyarországot. A döntés nyomán a hazai pénzintézetek kedvezőtlenebb feltételekkel jutnak forráshoz, amit előbb-utóbb az ügyfelek is megéreznek. A lerontások hátterében a makrogazdasági kockázatok, túlnyomórészt a költségvetési politika hitelességének megítélése áll.

2007. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakmai körökben nem váltott ki meglepetést, hogy a Moody’s Investors Service hét magyar bank – Budapest Bank, Kereskedelmi és Hitel Bank (K&H), az MKB, az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, a Central-European International Bank (CIB) és az MFB – devizabetéti osztályzatait rontotta le, sőt. A lépés tulajdonképpen várható volt, hiszen a nemzetközi hitelminősítő éppen tavaly december végén rontotta le hazánk besorolását. Egészen pontosan a Moody’s egy fokozattal, az eddigi A1-ről A2-re minősítette le a magyar hosszú lejáratú deviza- és forintadósság besorolását. S mint ilyenkor általában lenni szokott, az ország lerontása után a bankok következnek – hívta fel a figyelmünket lapunk szakértője, aki érdeklődésünkre kifejtette, hogy a friss döntés nyomán az érintett pénzintézetek, amennyiben forráshoz kívánnak jutni, azt kedvezőtlenebb feltételekkel tehetik meg. A hazai bankok is előszeretettel élnek a kötvénykibocsátás módszerével, ám ezeket az értékpapírokat most már valamivel nehezebb körülmények között értékesíthetik. – Mit érezhetnek ebből az ügyfelek? – kérdeztük szakértőnktől, aki erre így felelt: egy ideig remélhetőleg semmit, ám előbb-utóbb a bankok is ráterhelik ügyfeleikre a jelentkező többletköltségeket. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy mi áll az országlerontások hátterében. Mint kiderült, leginkább az állam pénzügyi helyzete, mindenekelőtt a költségvetés az, amely jelentősen befolyásolja megítélésünket a világ pénzpiaci főszereplőinek szemében. Amikor korábban a Standard & Poor’s ítélte meg negatívabban a helyzetünket, az intézet így fogalmazott: növekvő aggályokkal tekintünk Magyarországra. A nemzetközi hitelminősítő szerint ugyanis hazánk közpénzügyeinek növekszik a kockázata. A kockázat elsősorban a magas költségvetési hiány és a gyorsan emelkedő államadósság miatt nőtt meg, volt olvasható a tavalyi parlamenti választásokat követően. Az S&P akkor úgy fogalmazott: a 2006-os országgyűlési és önkormányzati választások késleltetik a költségvetés rendbetételét.
Fentebb említettük, hogy a Moody’s Investors Service leminősítette Magyarország hosszú lejáratú devizaadósságát. Vagyis a külföld egyre kockázatosabbnak tekinti a magyar államkötvényekbe való befektetést. Az érvelés alapján a költségvetési deficit csökkentéséhez szükséges intézkedések végrehajtása bizonytalan maradt, a gazdasági és fiskális reformok veszíthetnek a lendületükből, a kormányzat hitelessége a korábbi évek deficittúllövései miatt erodálódott. Egy másik intézet, a Fitch igazgatója, Edward Parker egy televíziós interjúban külön kitért a politikai bizonytalanság növekedésére. Parker meglátása szerint a kelet-közép-európai térségben, így Magyarországon is kifulladtak a reformerők. – A piacok eddig nem büntették a rossz gazdaságpolitikákat, mert bíztak abban, hogy a gyors növekedés és az EU-csatlakozás miatt ez nem tarthat ki sokáig. Magyarország kapcsán az igazgató kijelentette, hogy a tavalyi, tíz százalék körüli GDP-arányos deficithez a hosszú ideig tartó felelőtlen gazdaságpolitika vezetett. Természetesen azt is fejben kell tartani, hogy a leminősítés nem tesz jót az államháztartás helyzetének, mert a növekvő kockázatok mellett a kamatszint is emelkedik. A teljes nemzetgazdaság – elsősorban a költségvetési túlköltekezés miatt – tartósan a GDP 7-8 százaléka (1500 milliárd forint) körüli külső forrásra tart igényt, amennyiben a bizalom meginog, a finanszírozást magasabb kamattal lehet csak biztosítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.