Női elnök Amerikában?

Nem vonható kétségbe az a megállapítás, hogy a Fehér Ház egyik volt, nem hivatalos tanácsadójának, jelenlegi New York-i szenátornak, egyben az amerikai Demokrata Párt egyik legbefolyásosabb politikusának és legfőbb adománygyűjtőjének minden esélye megvan arra, hogy megnyerje az amerikai elnökválasztást. De milyen esélyei vannak a szóban forgó jelöltnek, ha nő, s Hillary Rodham Clintonnak hívják?

2007. 02. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeretem a gondolkodásmódját. Megvan a magához való esze, okos vezető, többéves tapasztalata van kormányzati, diplomáciai és politikai szinten – fejtette ki véleményét Elizabeth Taylor Oscar-díjas színésznő Hillary Rodham Clintonról, New York demokrata szenátoráról, a volt amerikai elnök, Bill Clinton feleségéről, aki nemrég bejelentette: indul a következő amerikai elnökválasztás megnyeréséért folyó versenyben. A volt first lady minden bizonnyal rendelkezik azokkal a tulajdonságokkal, amelyekkel sikeresen megvívhatja a többi elnökjelölttel való küzdelmet, ráadásul országszerte nagy támogatottságnak örvend. Mind hazájában, mind nemzetközileg elismert politikussá vált, New Yorkban tavaly novemberben második alkalommal – elsöprő többséggel – választották meg a város szenátorává, a Demokrata Párton belül pedig kivívta magának az egyik legbefolyásosabb politikusi rangot, a párt ráadásul legfőképpen neki köszönheti az adományozók bőkezűségét.
Amerikai megfigyelők szerint mindennek ellenére az Egyesült Államok állampolgárai egyelőre nem érettek meg arra, hogy női elnökük legyen. Ennek legfőbb oka az, hogy egy háborúban álló országnak erőskezű vezetőre van szüksége, Clinton azonban a háború tekintetében megosztó politikusnak tekinthető, hiszen míg 2003-ban teljes szívvel támogatta országa Irak ellen indított háborúját, sőt több alkalommal az amerikai csapatok létszámának növelését is javasolta, ma már bírálja a megszállást, s a katonák hazahívását sürgeti. Amint honlapján is közli, Bush elnöksége alatt Amerika hitelét vesztett országgá vált. Elemzők szerint a lakosság egyharmada többek között emiatt sem szavazna Clintonra. Ellene szólnak azok a felmérések is, amelyek szerint éppen abban a két amerikai államban – Iowában és New Hampshire-ben – nem szerepel jól Clinton, amelyek elsőként válsztják meg a két nagy párt hivatalos elnökjelöltjét. Ennek az eredménye pedig rányomhatja a bélyeget a többi államban tartott szavazásokra is.
Hillary Clinton ambiciózus tervei azonban azt sejtetik, az Egyesült Államoknak nem kell sokat várnia első női elnökére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.