Idén tízezer vagyongyarapodási vizsgálatot kíván indítani az adóhatóság, milliós adóbírságok és milliárdos költségvetési pluszbevételek reményében. A tervek szerint nemcsak a „felső tízezer”, vagyis a milliárdosok esnek majd az adóhivatal látókörébe, hanem azok is, akik magukat a nem kifejezetten módos osztályba sorolják. Az APEH dolgozói már készen állnak az ugrásra: a költségvetés részeként megszavazta a parlament a feladatra szánt pluszösszeget is; folyamatban van további ötszáz dolgozó felvétele az ellenőrzések lefolytatására.
Szakértők szerint megosztja majd a társadalmat az intézkedés, ám ennél még nagyobb gondot jelent majd, hogy a pénzügyi tőke jelentős része kimenekül az országból. Félő, hogy a magyarországi hitelintézetekből kivont vagyonok másutt kamatoznak majd.
*
Miután hazánk már tagja az EU-nak, az érvényben lévő megállapodások alapján a külföldön fialó jövedelmek eredetét más országok adóhatóságainak bevonásával is „tisztázhatja” az állam. Valószínűleg nem az EU, hanem Liechtenstein és Svájc lesz a kimenekített hazai megtakarítások felvevőhelye, hiszen a liechtensteini alapkezelők és a svájci bankok továbbra is védelmet nyújtanak azoknak, akik szeretnék elkerülni az esetleges adóhatósági vizsgálatot, a „magyarázkodást” és a bírságot.
Noha Svájc részlegesen feloldotta a legendás banktitkot, nem véletlen, hogy a világ összes pénzügyi megtakarításának fele az alpesi köztársaságban kamatozik – hívta fel a figyelmünket Aron G. Papp svájci gazdasági szakértő. A statisztikák szerint a svájci bankbetétek összege hozzávetőleg négyezermilliárd svájci frank, ennek 55 százaléka külföldieké. Idetartozik, hogy miután nem érte el a várt eredményt a külföldön tartott megtakarítások adóztatását célzó uniós jogszabály, Luxemburg, Ausztria és Belgium is várja honfitársaink jövedelmét. Utóbbi helyeken csak adót kell fizetni a lekötött összegek után, az anonimitást nyújtó banktitok megmaradt. Vagyis a szomszédos Ausztria is csábító lehet azoknak, akik a hazai, „lenyomozható” bankok helyett például Vorarlbergben kötik le a pénzüket.

50 éve halt meg Mindszenty József, az utolsó magyar hercegprímás