Svájcba mentjük a tőkét

A liechtensteini alapkezelők és a svájci bankok továbbra is védelmet nyújtanak azoknak, akik a magyar adóhatóság – mindenekelőtt a vagyongyarapodási vizsgálat – miatt külföldre kívánják kimenekíteni pénzüket. A statisztikák szerint a svájci bankbetétek 55 százaléka külföldieké, köztük magyaroké is.

2007. 01. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén tízezer vagyongyarapodási vizsgálatot kíván indítani az adóhatóság, milliós adóbírságok és milliárdos költségvetési pluszbevételek reményében. A tervek szerint nemcsak a „felső tízezer”, vagyis a milliárdosok esnek majd az adóhivatal látókörébe, hanem azok is, akik magukat a nem kifejezetten módos osztályba sorolják. Az APEH dolgozói már készen állnak az ugrásra: a költségvetés részeként megszavazta a parlament a feladatra szánt pluszösszeget is; folyamatban van további ötszáz dolgozó felvétele az ellenőrzések lefolytatására.
Szakértők szerint megosztja majd a társadalmat az intézkedés, ám ennél még nagyobb gondot jelent majd, hogy a pénzügyi tőke jelentős része kimenekül az országból. Félő, hogy a magyarországi hitelintézetekből kivont vagyonok másutt kamatoznak majd.
*
Miután hazánk már tagja az EU-nak, az érvényben lévő megállapodások alapján a külföldön fialó jövedelmek eredetét más országok adóhatóságainak bevonásával is „tisztázhatja” az állam. Valószínűleg nem az EU, hanem Liechtenstein és Svájc lesz a kimenekített hazai megtakarítások felvevőhelye, hiszen a liechtensteini alapkezelők és a svájci bankok továbbra is védelmet nyújtanak azoknak, akik szeretnék elkerülni az esetleges adóhatósági vizsgálatot, a „magyarázkodást” és a bírságot.
Noha Svájc részlegesen feloldotta a legendás banktitkot, nem véletlen, hogy a világ összes pénzügyi megtakarításának fele az alpesi köztársaságban kamatozik – hívta fel a figyelmünket Aron G. Papp svájci gazdasági szakértő. A statisztikák szerint a svájci bankbetétek összege hozzávetőleg négyezermilliárd svájci frank, ennek 55 százaléka külföldieké. Idetartozik, hogy miután nem érte el a várt eredményt a külföldön tartott megtakarítások adóztatását célzó uniós jogszabály, Luxemburg, Ausztria és Belgium is várja honfitársaink jövedelmét. Utóbbi helyeken csak adót kell fizetni a lekötött összegek után, az anonimitást nyújtó banktitok megmaradt. Vagyis a szomszédos Ausztria is csábító lehet azoknak, akik a hazai, „lenyomozható” bankok helyett például Vorarlbergben kötik le a pénzüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.