Száz forintból tíz hitel: nyakig eladósodott háztartások

Nemcsak a magyar állam, hanem a háztartások is eladósodtak. Olyannyira, hogy a kimutatások szerint a lakosság adósságszolgálati mutatója már majdnem eléri az észak-amerikai és nyugat-európai szintet, miközben a hazai jövedelmek szabadon elkölthető része jóval alacsonyabb a fejlett országok átlagánál. Az idén tovább romlik a helyzet, ami a magyar pénzügyi rendszert is veszélyeztetheti. Hatezermilliárd forint felett járunk.

2007. 01. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentősen eladósodott a magyar lakosság. A kimutatások szerint a háztartások összesített adóssága túllépi a hatezermilliárd forintot. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint tavaly ősszel a hazai bankoknak 4676 milliárd forinttal tartoztak a családok, míg az összes hitel és kölcsön tekintetében 6029 milliárdra rúgott ez az adósságállomány. Magyarán a lakosság tényleges adóssága nemcsak a banki tartozásokat jelenti, a kölcsönöket ugyanis pénzügyi közvetítőktől, lízingcégektől, zálogfiókoktól, külföldről és a helyi önkormányzatoktól is igénybe vették a háztartások. Ám a szóban forgó adat a negyedmillió karácsony előtti áruhitel miatt azóta növekedett.
A családok eladósodottságának problémája nem csak „egyéni szinten” okoz fejtörést. A magyarországi lakossági hitelkereslet gyors növekedésre arra enged ugyanis következtetni, hogy a magyar pénzügyi rendszer néhány éven belül a háztartások magas eladósodottságának problémájával kényszerül szembenézni – derül ki a pénzügyi felügyelet háttéranyagából. A statisztikák szerint a magyar lakosság adósságszolgálati rátája már majdnem eléri az észak-amerikai és nyugat-európai szintet, miközben a magyar jövedelmek szabadon elkölthető része jóval alacsonyabb a fejlett országok átlagánál. Míg például 2000-ben a magyar lakosság öszszes adóssága a rendelkezésre álló jövedelem 10 százalékára rúgott, addig ez a mutató 2005 végére elérte a 42 százalékot.
Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) szóvivője érdeklődésünkre közölte: olyan nyilvántartás létrehozását szorgalmazzák, amely tükrözné az egyes háztartások eladósodottságát, ugyanis azt a jelenlegi negatív adóslista alapján nem lehet felmérni. Kérdésünkre, miszerint a felügyelet a pozitív banki adóslistára gondolt-e, az volt a válasz: igen. Amúgy ezt szorgalmazza a kormányfő felkérésére alakult banki szakértői bizottság, amelynek tagjai szerint valós társadalmi igény van egy ilyen kimutatásra. Annak felhasználása révén tudniillik mérséklődne a hiteladósok csődjének előfordulása.
Az előrejelzések alapján a helyzet további romlására lehet számítani. A GKI Gazdaságkutató Intézet szerint a háztartások úgynevezett GDP-arányos adósságállománya a 2005-ös 25,6 százalékról tavalyra 28 százalékra emelkedett. A kutatók azt jósolják, 2007-ben a mutató 30 százalékára nőhet. Valószínűleg adósok ezrei válnak ebben az esztendőben is fizetésképtelenné. A családok pénzügyi kölcsöneinek növekedésében főként a fogyasztási hitelek emelkedése a domináns.
Szakértői számítások szerint azok a háztartások, amelyek kölcsönt vettek fel, átlagosan 100 forint jövedelemből 10-et már a hitel törlesztőrészletére és kamataira fizetnek. Ami érdekes, hogy az európai jellemző mutató körülbelül 12 százalék, míg az Egyesült Államokban, ami köztudott, hogy nagyon jelentősen hitelekből élő ország, illetve a lakosság ott is szívesen és magas fokon adósodik el, ott 14 százalék ez a mutató. Figyelembe véve tehát azt a tendenciát, hogy öt esztendő leforgása alatt 5 százalékról 10 százalékra emelkedett ez a törlesztésiteher-arány, még a nálunk sokkal fejlettebb országokban egy százaléknál nagyobb mértékben nem történt mozgás, 12-14 százalék körül van. A magyar háztartások eladósodottsága ezen arány tekintetében is magasnak ítélhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.