Tisztáznák a közműcégek szerepét

Állami számvevőszéki vizsgálatot kezdeményez a Fidesz a Fővárosi Közgyűlés holnapi ülésén valamennyi fővárosi közműcég előző négyéves gazdasági-pénzügyi helyzetéről. Az előterjesztés szerint az évek óta jóval az infláció mértékét meghaladóan dráguló díjak mellett nem javul a szolgáltatások minősége, miközben a részben privatizált társaságok külföldi tulajdonosai sokmilliárdos menedzsmentdíjat és osztalékot visznek ki az országból.

2007. 01. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Demszky Gábor főpolgármester kezdeményezze az Állami Számvevőszéknél a BKV Zrt., a Fővárosi Vízművek Zrt., Fővárosi Csatornázási Művek Zrt., a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt., a Fővárosi Gázművek Zrt., a Főtáv Zrt., a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt., a Budapest Hévizei és Gyógyfürdői Zrt. és a Főkert Zrt. 2002 és 2006 közötti gazdasági-pénzügyi helyzetének vizsgálatát – olvasható Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője és Pokorni Zoltán fővárosi képviselő határozati javaslatában, amelyben azt kezdeményezik, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a közműcégek ellenőrzését vegye fel a 2008. évi munkatervének legkorábban teljesíthető időpontjára.
A közműcégek szolgáltatásai után járó díjak zöme szinte minden évben az infláció feletti mértékben, drasztikusan emelkedik, miközben a szolgáltatások színvonala nem javul, egyes területeken pedig még romlik is. A száz százalékig önkormányzati tulajdonú BKV például eladósodott, a főváros költségvetését is csődbe viheti, míg az egy évtizede részben privatizált közműcégeknek a szerződések alapján garantált nyereséget biztosít a város vezetése. A budapestiek nem értik, mi történik ezeknél a társaságoknál – indokolják javaslatukat az előterjesztők, akik szerint csak egy szigorú és független szervezet vizsgálata alapozhatja meg a főváros új gazdálkodását.
Ismeretes, Hagyó Miklós szocialista főpolgármester-helyettes a közműcégek átvilágítását ígérte november végi megválasztása után. Ugyanakkor december közepén bizottságok híján, előkészítés és hatáselemzés nélkül fogadták el a közszolgáltatási díjemelési javaslatokat a Fővárosi Közgyűlés koalíciós frakciói. A távfűtés díja januártól 37, áprilistól további 8,4 százalékkal emelkedik. A BKV-tarifák átlagosan több mint 13 százalékkal drágultak, azonban a közigazgatási határon kívüli HÉV-közlekedésben a diákoknak több mint 400, a nyugdíjasoknak pedig ezer százalékkal kell többet fizetniük. A víz díja 9,8, a csatornáé pedig 9,4 százalékkal nőtt, a szemétszállítás 8,4, a szippantott szennyvíz elszállítása 9,6 százalékkal drágult.
Atkári János volt főpolgármester-helyettes lapunknak úgy nyilatkozott, hogy szerinte helyes volt a privatizáció, ugyanakkor hozzátette: a menedzsmentdíjak jogszerűségét meg kellene vizsgálni például a vízműveknél, és a gazdálkodás felülvizsgálata, illetve a privatizáció lenne indokolt többek között a BKV-nál, illetve az FKF Rt.-nél is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.