Újabb fővárosi koalíciós válság

Tovább mélyült a budapesti balliberális koalíció válsága: a Fővárosi Közgyűlés tegnapi üléséről az MSZP-frakció levetette az önkormányzat idei költségvetési koncepcióját, erre az SZDSZ egy szocialisták által benyújtott javaslatra mondott nemet. A többség visszatért korábbi gyakorlatához, hogy még csak napirendre sem tűzi az ellenzéki javaslatokat, miközben az MDF-fel együtt megszavazta azt az útfelújítási programot, amelyhez a kormány a tervezettnél ötmilliárd forinttal kevesebbet ad, mégis több munkát végeznének el.

2007. 01. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár nyilvánvalóvá vált, hogy a kormány, megszegve a tavalyi országgyűlési választás előtt néhány nappal Gyurcsány Ferenc és Demszky Gábor által aláírt Budapest-szerződést, 7 milliárd forint helyett csak 2,1 milliárdot ad a fővárosi önkormányzatnak útfelújításra, az MSZP–SZDSZ-koalíció a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén MDF-es támogatással megszavazta az eredeti program bővített változatát. Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes közölte: az eredetileg 15,5 milliárd forintos program 133 helyszínen 156 kilométer közút felújítását tartalmazza, és kétfordulós közbeszerzési pályázat kiírásával, a vállalkozói verseny következtében, az árak lenyomásával tartható lesz. A képviselők még azt az MSZP-s javaslatot is támogatták, hogy a harmadával kevesebb pénzből további öt kerékpárutat is építsenek.
– Megdöbbentő, hogy Demszky Gábor főpolgármester és többsége egyszerűen lesöpörte az asztalról azt az indítványt, amelyben azt javasoltam, hogy a Fővárosi Közgyűlés éljen felterjesztési jogával, és a kormánynál kezdeményezze a központi költségvetés módosítását, hogy a megígért, sőt szerződésben rögzített hétmilliárd forintos támogatást biztosítsák az önkormányzatnak – mondta Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője, hozzátéve: a városvezetésnek ostobaság ellen menlevele van. Szerinte lehet a kivitelezők között verseny, ám az elképzelhetetlen, hogy az eredeti keretből ötmilliárdot engedjenek, mert ez azt jelentené, hogy a kormány ígéretére alapozva 38 százalékos haszonnal számoltak.
Az ellenzéki frakcióvezető ugyanakkor hiányolta, hogy a városvezetés nem nyújtotta be az agglomerációs HÉV-bérletek árának csökkentéséről szóló rendeletet, amelyről a BKV Zrt. saját hatáskörében döntött. Vitézy Dávid, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület szóvivője, a BKV felügyelőbizottságának tagja szerint a cég igazgatósága bármikor visszaállíthatja a január elsejétől a megemelt tarifákat.
A közgyűlés idei első ülése eleve botrányosan kezdődött: a koalíció az előző ciklus hagyományait folytatva, Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP) javaslatára lesöpörte az ellenzéki előterjesztéseket, és az önkormányzat 2007. évi költségvetési koncepcióját sem tűzte napirendre. Ismert, a szocialisták már korábban bejelentették, hogy nem támogatják a főpolgármester előterjesztését, ugyanakkor a szabad demokraták az MSZP-s Danielisz Béla javaslatát utasították el, amely 25 fővel növelte volna a közterület-felügyelet létszámát. Az SZDSZ-es Bőhm András az alá nem írt, de a balliberális pártok által létezőnek nevezett koalíciós szerződés betartására figyelmeztetett.
Az ellenzék hiába tiltakozott, az MDF-fel kiegészült többség költségvetési koncepció nélkül is elfogadta a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztás fő számait. A margitszigeti BM-teniszpályák ügyében egyhangú döntés született: a főváros átveszi az államtól a terület tulajdonjogát, a Fidesz viszont figyelmeztetett a tervbe vett koncessziós hasznosítás veszélyeire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.