A Fidesz és az MDF eltörölné a bankadót

Miközben évente átlagosan harmincmilliárd forinttal fizetnek be többet a költségvetésbe a pénzintézetek bankadó címén, az MDF az adónem eltörlését javasolta. Nem kell félteni a hazai bankszektort, hiszen a múlt évben is két számjegyű volt a hitelintézetek forgalmának növekedése.

2007. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a bankadó eltörlését javasolta a Magyar Demokrata Fórum (MDF) a kormánynak. Pettkó András képviselő napirend előtt a parlamentben közölte: javasolják, hogy a kormány kössön megállapodást a bankokkal az ügyfeleket terhelő kezelési és egyéb költségek csökkentésének érdekében. Egyúttal törvénymódosítást kezdeményeznek azért, hogy a közszférában foglalkoztatottak bankszámlaköltség-térítésének adómentességét állítsák vissza – tette hozzá. Varga Mihály, a Fidesz alelnöke lapunknak azt mondta: a bankadó bevezetésével a legnagyobb ellenzéki párt korábban sem értett egyet, mert világos volt, hogy a pénzintézetek a megnövekedett költségeket áthárítják majd az ügyfelekre. A Fidesz minden olyan felvetést támogat, amely csökkenti a lakosság és a vállalkozások terheit – érvelt a volt pénzügyminiszter.
A bankadó bevezetéséről 2004 kora őszén született döntés. Gyurcsány Ferenc akkor azt ígérte: azért lesz átmeneti a bankadó, mert 2007-től a bővülő európai uniós források miatt már nem lesz szükség a pénzintézetek különadójára. Nem így lett, miután a legjobban jövedelmező gazdasági szektornak, a pénzintézetinek továbbra is kijut a pótlólagos fizetési kötelezettség hazánkban. Ugyanakkor a bankadó mértéke kisebb lett 2007-től, ám a szóban forgó adónemet kiterjesztették a biztosítótársaságokra is. Persze a szakma az ötlet felvetése óta sérelmezi a bankadót, hiszen az szerintük – többek között – sérti a versenysemlegességet. Ennek ellenére a kormány és a bankszektor képviselői között alku köttetett 2004-ben, hogy az adónem két évre szól majd, és évente átlagosan 30 milliárd forintnyi többletbevételt jelent ez a pénz a központi költségvetésnek. A kormányzati kommunikáció fókuszában korábban az állt, hogy a pénzintézetek a magas jegybanki kamatoknak és a bőkezű állami lakástámogatási rendszernek köszönhetően jelentős nyereségre tesznek szert, s ebből a profitból von el az állam. A bankadó mértékéről annyit, hogy a pénzintézetek társasági adóját a korábbi 16 százalékról 2005-től 25 százalékra emelte a kormány. Az idén azonban a szóban forgó adókulcs 20 százalékra mérséklődött.
Említettük, hogy a szakma elutasítja a különadót. A hazai pénzintézeteket képviselő Magyar Bankszövetség szerint nemcsak alkotmányellenes, hanem az európai versenyjogba is ütközik a bankadó. Sőt a szövetség vezetői úgy vélik, a hitelintézetekre és pénzügyi vállalkozásokra kirótt adó további fenntartása nagyobb kárral jár, mint haszonnal. A bankadó ugyanis a szolidaritási adóval együtt olyan magas társaságiadó-terhelést jelent, ami a hitelintézeti tulajdonosok számára megkérdőjelezheti, hogy érdemes-e Magyarországon pénzügyi szolgáltatásokat végezni, és a nyereséget itt tartani. Ha fennmarad, tudomásul kell venni, hogy a banki és a biztosítási termékek áraiban jelentkezik majd, vagyis a piacnak – a lakosságnak és a vállalatoknak – kell majd megfizetnie.
Ugyanakkor nem kell sajnálni a magyarországi bankszektort, amely a múlt évet is – az előzetes becslések alapján legalábbis – várhatóan két számjegyű forgalomnövekedéssel zárja. Még nem állnak rendelkezésre a 2006-os összesített adatok, ám a 2005-ös záróeredmények meglehetősen beszédesek. A banki eredményrekord 320 milliárd forintos volt, és a vártnál is dinamikusabban gyarapodtak a hitelintézetek. Soha nem látott nyereség, egekbe törő devizahitelezés – többek között így jellemezte a pénzügyi felügyelet a bankszektor 2005-ös évét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.