A Hamász esete Izraellel

2007. 02. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Optimizmusának adott hangot tegnap a legtöbb palesztin sajtóorgánum, miután csütörtök este aláírta a palesztin egységkormány felállításáról szóló mekkai megállapodást a kormányzó Hamász és a rivális Fatah mozgalom. „Ami Mekkában történt, az a valóság, nem csupán álom. A dolgok úgy alakultak, ahogy szerettük volna, s nincs többé helye a nézeteltérésnek” – fogalmazott az al-Hajat al-Dzsadida. Az al-Ajjam azonban felhívta a figyelmet arra, amíg a megállapodás bizakodásra ad okot, nem szabad elfelejteni, hogy „nem ez volt az első találkozó a Fatah és a Hamász vezetői között”. Az al-Kudsz vezércikkében írtak szerint „a Hamász és a Fatah felelőssége, hogy tiszteletben tartsák a mekkai egyezményt, és végrehajtsák annak pontjait”. Az izraeli Háárec úgy véli, „az új palesztin egységkormány problémát jelent Izraelnek, hiszen egy vezető Hamász-politikus, Iszmáil Haníje áll az élén. Ráadásul nem fogják elismerni Izraelt, és nem is igyekeznek majd megfelelni a kvartett (az Egyesült Államok, az EU, az ENSZ és Oroszország) feltételeinek.” Az izraeli kormány szóvivője hangsúlyozta, a bojkott csak a kritériumok teljesítése esetén ér véget, s Izrael elvárja az új palesztin kormánytól, hogy tartsa tiszteletben a zsidó állammal kötött megállapodásokat.
Az EU pozitívan, de óvatos módon viszonyul a megállapodáshoz – közölte Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főmegbízott szóvivője. Az amerikai külügyminisztérium szóvivője pedig úgy fogalmazott: Washington kitart az egymás mellett békében élő két állam elve mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.