Késik egy tavaly év végén beígért, a vidéki lakosság kiegészítő jövedelemhez jutását, életkörülményeik javítását segítő kormányrendelet.
Decemberben megszavazta az Országgyűlés a falusi szállásadáshoz közvetlenül nem kapcsolódó, alkalmi falusi és agroturisztikai tevékenységet végzők számára a 400 ezer forintig terjedő bevételek adómentességét. A kedvezményt tartalmazó szja-törvény január elsejétől érvényes: e szerint a magánszemélyeknek hivatalos pénztárkönyvet sem kell vezetniük, csupán bejelentési kötelezettségük van az adóhatóság felé. A kapcsolódó technikai rendeletet – amely meghatározza az adómentesség konkrét feltételeit – ugyanakkor még nem tették közzé, holott ahhoz az adótörvény elfogadását követően kellett hozzáfogni.
Az agroturizmus vidéken nem csak szállásadókból áll, ugyancsak e terület teljes értékű szereplői a gazdálkodók, a kézművesek, az étkezést nyújtó vendégfogadók és maguk a falvak, a kisvárosok lakói is, akik a turizmusban rejlő lehetőségekre kitörési pontként tekintenek. Ezen a területen eddig csak a szállásadó tevékenységet szabályozták, s hiányzott a falu turisztikai értékeit hasznosító egyéb szolgáltatások meghatározása.
Csizmadia László, a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének (Fatosz) elnöke lapunknak elmondta, hogy a rendeletet a Fatosz kezdeményezte évekkel ezelőtt. Törekvésük egybeesik az unió elképzelésével is, amely nem akarja uniformizálni a falusi turizmust. Épp ellenkezőleg, a bevált gyakorlat mintájára hazánkban is egy-egy kistérség népszokásai, gasztrokultúrája együttes felelevenítésével kell az adott térségre irányítani a figyelmet. A jövőben tehát a falusi vendégfogadás a szálláshely-szolgáltatással együtt jelentené mindezt.
Az Új Magyarország vidékfejlesztési program szerint az egyes régiók országos átlagnál magasabb munkanélküliségén javítana a térségi vonzerők egységes kínálatának megteremtése. A hiányolt rendelet éppen ezt késlelteti, akárcsak a helyi piacok forgalmának élénkítését is. A turisztikai szolgáltatókhoz csatlakozó magánszemélyek adómentes lehetőségével ugyanis vélhetőleg erősödik a vidék turisztikai vonzereje, javul az életminőség és mérséklődnek a területi-gazdasági hátrányok. A rendelet megjelenését sürgeti az is, hogy az agrár- és vidékfejlesztési operatív program irányító hatósága januárban felfüggesztette az idegenforgalmi fejlesztésekre kiírt pályázatokat, mert kimerült a keret.
Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium lapunk kérdésére közölte, hogy nincsenek késésben a jogalkotók, hiszen az szja-törvény már hatályban van, a részletszabályokat tartalmazó kormányrendeletet pedig még a turisztikai szezon kezdete előtt kihirdetik.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha