Vegyes a vendéglősök tapasztalata az idei Torkos csütörtökről. Bár az éttermek február 22-én dugig voltak, így ezen a napon jelentős forgalommal számolhattak az üzletek, a tavaly útjára indított marketingfogás hosszú távú hasznáról már megoszlanak a vélemények.
Torkos csütörtökön idén majdnem hétszáz étterem vállalta, hogy a teljes számla árának csak a felét fizetteti ki a vendégekkel. Miközben a gasztronómia kapcsán soha korábban nem mozgatott meg akció annyi vendéget, mint a Magyar Turizmus Zrt. által szervezett féláras napon, több szolgáltató mégis úgy látja, a hazai vendéglátás súlyos kérdéseire is rá kellene végre irányítani a figyelmet.
Hiszen reális árak mellett van igény a vendéglőbe járás iránt, ezt mutatja a Torkos csütörtökön tapasztalt jelentős forgalomnövekedés is. A tartósabb árcsökkentést ugyanakkor akadályozza az utóbbi időkben tapasztalt agresszív tőkeelvonás, amely a vállalkozásokat különösen érzékenyen érinti. Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke lapunknak elmondta, az áfaemelés hatására a vendéglátásban tavaly szeptember óta 30 százalékkal nőttek a költségek. Az elnök úgy látja, a kormányzati megszorítások és a megnövekedett elvonások miatt a vállalkozók egy részét ma már a csőd fenyegeti, az adó- és járulékemelések pedig sokakat a szürkegazdaságba kényszerítenek. Évek óta konkrét adatokkal bizonyított tény, hogy ma egy kisvállalkozónak jogkövető magatartás esetén a megtermelt bevételéből nyeresége nem keletkezik, sőt halmozza a veszteségét. A szakmát sújtó elvonások mértéke már ma is mintegy kétszeresen meghaladja az uniós átlagot, aminek hatását jól tükrözi az idegenforgalmi bevételek fokozatos csökkenése is. Nem érdektelen tehát, hogy a kormányzati megszorítások további romboló hatással vannak a vendéglátóhelyek gazdálkodására, sőt az ellehetetlenülés szélére sodorják azokat.
Jellemző probléma mindemellett a szakképzés színvonala, a munkaerő-elvándorlás, a silány alapanyagok piachódítása, ezzel együtt a nagykereskedelem hiánya, az EU-átlagnál szigorúbb hatósági ellenőrzési gyakorlat is. Statisztikai mutatók szerint a turizmusból származó bevételek 40-42 százaléka a vendéglátásból származik, ennek ellenére ez a szektor nem kapja meg sem a gazdaságon, sem a turizmuson belül az őt megillető támogatást. Míg például létezett az Idegenforgalmi Alap, a kötelező egy százalék befizetésével a vendéglátás évente több mint három és fél milliárd forinttal járult hozzá az államkasszához, melyből a kisvállalkozások semmit nem kaptak vissza.
A vendéglátósok felvetéseire Újhelyi István, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium államtitkára ígéretet tett arra, hogy megvizsgálják a kérdést. Gondot jelent azonban, hogy a területnek nincs igazi gazdája. Az alapanyagok kérdése a földművelésügyi tárcához, a szakképzés, a vendéglátás viszont a gazdasági tárcához tartozik. A politikus ezzel együtt felhívta a figyelmet arra: a Torkos csütörtök nem azért jött létre, hogy a vendéglátás helyzetével ismertessék meg az embereket, hanem a belföldi turizmust felpörgetésért.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának