Az adatvédelmi biztos is vizsgálja az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség internetes portálján olvasható közlemény hátterét, miszerint a honlapon lévő pályázati információk közzétételét más nyomtatott vagy elektronikus felületen az ügynökség csak írásos hozzájárulással engedélyezi. Ráadásul: aki ezt nem teljesíti, jogi következményekkel számolhat.
– A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség közintézmény, a pályázati kiírás pedig nyilvános közérdekű adat – reagált megkeresésünkre Kerekes Zsuzsa, az adatvédelmi biztos irodájának információs szabadsággal összefüggő ügyekben illetékes főosztályvezetője. Elmondta: több beadvány után megkezdték a korlátozás jogi alapjának vizsgálatát, amíg azonban az ügynökség nem reagál, illetve Bajnai Gordon kormánybiztos nem fogalmazza meg hivatalos álláspontját, a vizsgálatról nem nyilatkozhat. Kerekes Zsuzsa ezzel együtt emlékeztetett a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvényre, miszerint a közintézmények minden olyan adata, amely nem személyes jellegű, és nem szolgálati, állami vagy üzleti titok, közérdekűnek számít, így azok nemcsak szabadon hozzáférhetők, hanem terjeszthetők is.
– A Pályázatírók és Tanácsadók Országos Szövetsége úgy véli, nem jogszerű az NFÜ közleménye, mert az EU-információk felhasználását cenzúrára emlékeztető módon korlátozza – szögezte le Maróczi Imre elnök. A szakember szerint, ha betartanák az előírást, a pályázati piacon működő vállalkozások megbénulhatnának, mivel a pályázatkészítés során az ügyfelek elképzeléseit nem hasonlíthatnák össze a kiírások feltételeivel. Az engedélykérés azért sem megoldás, mert így egy ügyintézői tollvonással felülírhatnák az adatok nyilvánosságáról szóló törvény rendelkezéseit, hátrányos helyzetbe hozva az említett cégeket.
Fadgyas Gábor, a NFÜ szóvivője lapunkkal közölte: az ügynökség nem követett el törvénysértést, hiszen nem megtiltotta, csupán hozzájáruláshoz kötötte a pályázati információk megjelentetését, a korábbi időszakok negatív példáiból okulva. A korlátozásnak mindössze az a célja, hogy az egyes szolgáltatók és a pályázni kívánók mindig a korrekt, frissített információkat használják. A hivatal szerint a publikálási engedély teljes mértékben a hiteles tájékoztatást és a pályázók érdekeit szolgálja.
– Tagállamként Magyarországnak alapvető kötelessége, hogy mindenki számára egyformán biztosítsa az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés lehetőségét – summázta véleményét a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség eljárásával kapcsolatban Balázs Péter, hazánk első uniós biztosa. Ebbe beletartozik a diszkriminációmentes elérhetőség, a közzététel, illetve az is, hogy az adott információ eljusson oda, ahova szánták.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha