Feloszlatási eljárás Hevesben

A Heves Megyei Közgyűlés feloszlatási eljárását kezdeményezte az Észak-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal az önkormányzati tárcához tegnap elküldött levelében, mivel az október elsején megválasztott húsz jobboldali és húsz baloldali képviselő több mint négy hónapja képtelen elnököt, illetve bizottságokat választani. A hosszú és bonyolult eljárás miatt valószínűleg legkorábban csak az év végére lehetne kiírni az új választást, kivéve, ha áprilisban a működésképtelen testület oszlatná fel magát.

2007. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feloszlatási kezdeményezéssel éltem az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumnál az alkotmányellenesen működő Heves Megyei Közgyűlés ügyében – nyilatkozta lapunknak Balás István, az Észak-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal megbízott vezetője, aki erről szóló levelét tegnap adta postára. – Ez egy bonyolult eljárás első lépése, ugyanis a tárca javaslatára a kormány csak az Alkotmánybíróság véleményének kikérésével terjesztheti az Országgyűlés elé a feloszlatási javaslatot. A folyamat hosszadalmas lehet, és kellő tapasztalat sincs, hiszen a rendszerváltozás óta mindössze két testületet oszlattak föl idáig – mondta a hivatalvezető. Hangsúlyozta: a közgyűlés jogállását a lépés nem befolyásolja, a parlamenti határozatig a tavaly októberben megválasztott képviselők dönthetnek minden illetékességükbe tartozó önkormányzati ügyben.
Ismeretes, Heves megyében az MSZP, illetve a Fidesz egyaránt 20-20 közgyűlési mandátumot szerzett (az ellenzéki párt ugyanakkor ha kevéssel is, de több szavazatot kapott), ám a patthelyzetet nem tudták feloldani, nem választottak elnököt, és nem állították föl a bizottságokat. Ezért a Fidesz-frakció már a közgyűlés önfeloszlatását is kezdeményezte.
Tatár László, a Fidesz-frakció vezetője lapunknak elmondta, hogy a hatalmát elvesztő helyi baloldal hónapok óta halogató taktikát folytat, s a kormány is a megyék ellehetetlenítésében érdekelt. – Amennyiben a parlament döntene rólunk, legkorábban decemberre lehetne kiírni új választást. Mi azt mondtuk, hogy a 2007-es költségvetést csak akkor tudjuk megszavazni, ha a szocialisták beleegyeznek, hogy április 2-án oszlassuk fel magunkat. Ebben az esetben már akár júliusban új választást lehetne tartani, ez lenne a legtisztességesebb – tette hozzá. Hiába kerestük többször is Sós Tamás volt közgyűlési elnököt, az MSZP hevesi frakcióvezetőjét lapzártáig nem sikerült elérni.

Pest megyei párbeszéd. Mire jut pénz 2007-ben? – ezzel a címmel kezdte meg tegnap közmeghallgatás-sorozatát a Pest Megyei Közgyűlés Szentendrén. – A valóságról, a megszorításokról, a bezárásra ítélt kórházakról, iskolákról, települési megyei intézményekről, az itt élők sorsáról akarunk beszélgetni az emberekkel, akiknek joguk van tudni, hogy mi történik ebben az országban – mondta lapunknak Szűcs Lajos (Fidesz) közgyűlési elnök. Csütörtökön Érdre, a következő hetekben pedig Ceglédre, Gyálra, Dabasra és várhatóan Gödöllőre is ellátogatnak majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.