Magyar köztehercsúcs

Nemzetközi összevetésben Magyarországon a legmagasabbak a közterhek, pontosabban az egy főre jutó adóráta a csúcson van – derül ki a világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) éves kimutatásából.

2007. 02. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkban von el a legtöbbet az állam, illetve a helyhatóság adó címén, s ha ehhez hozzátesszük a társadalombiztosítási járulékot is az OECD tagországai között itt a legmagasabb a fizetési kötelezettség. Olyannyira, hogy csaknem 70 százalékos az úgynevezett adó- és közteherráta, vagyis a tőlünk kategóriákkal fejlettebb skandináv államokat – amelyek az elvonások jelentős részét a magyarországi helyzettel ellentétben a szociális ellátórendszerre fordítják – is lekörözzük. Bármilyen meglepő, az ugyancsak túladóztató szomszédos Ausztriában a közterhek 25 százalékkal alacsonyabbak a magyarnál. A statisztika igazi érdekessége, hogy a szomszéd Szlovákiában az összes lefaragás mértéke nem éri el a 30 százalékot, vagyis a befektetők és vállalkozások szemében 40 százalékkal jobban állnak, mint mi. Az is kiderül a nemzetközi szervezet közreadott jelentéséből, hogy a régiót tekintve Lengyelországban is magasak a központi és a helyi fizetési kötelezettségek, ám a lengyelek is ránk vernek – csaknem 20 százalékkal. Valószínűleg OECD-s helyezésünk idén sem javul, hiszen a kormányzati megszorítások nyomán 2007-től még nagyobb lett az adóteher.
Olaszország után Magyarországon viszik el a bérköltség legnagyobb hányadát az adók és a társadalombiztosítási járulékok az EU-ban – derül ki a Deloitte anyagából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.