Simor kerülné a belpolitikát

2007. 02. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem a kormány a célpontja a jegybank által megfogalmazott üzeneteknek; akkor kell megszólalni, ha mondanivalónk van, és az a piac számára fontos – így nyilatkozott a Figyelőnek adott interjújában Simor András, a jegybank leendő elnöke. A lap ma megjelenő számából az is kiderül: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) következő vezetője nehezen hagyta ott jelenlegi állását. (Simor a Deloitte elnök-vezérigazgatói posztját tölti be – a szerk.)
A gazdasági hetilap internetes kiadása, a FigyelőNet tegnapi ajánlója szerint Simor azt mondta: „A Magyar Nemzeti Bank elnökének lenni különleges megtiszteltetés, és a feladatot jól megoldani óriási kihívás.” Ugyanakkor a jegybankelnöki tisztség elfogadása ellen érvek is szóltak. Például az, hogy Simor nem szeretne a belpolitikai élet kereszttüzében állni. Amennyiben a kabinet megvalósítja a konvergenciaprogramot, és megteszi mindazokat a részletintézkedéseket, amelyek biztosítják a megjelölt célok megvalósulását, akkor viszonylag nyugodt és békés együttélés várható a jegybanki monetáris politika és a kormány gazdaságpolitikája között – vázolta fel a kormány és a jegybank várható viszonyát azt MNB leendő vezetője. Hozzátette: egyelőre nincsenek jelöltjei a megüresedő alelnöki posztokra. A Figyelő forrásai szerint a konvergenciaprogram elkészültét irányító tanács volt Simor „vizsgafeladata” Gyurcsány Ferencnél, és a kormányfő ezután döntött Simor jelölése mellett.
Megírtuk, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök múlt pénteken jelentette be, hogy Simor Andrást jelöli Járai Zsigmond utódjául az MNB élére. Miután Simort a szakma hónapok óta a legesélyesebb jelöltnek tartja az MNB élére, személye nem keltett meglepetést. Simor első nyilatkozatában azt hangsúlyozta: nem lát okot arra, hogy fel kellene hagyni az inflációscél-követés politikájával, fontosnak tartja a jegybanki függetlenséget, és elsődleges célja az árstabilitás elérése. Hangoztatta a kormánnyal való együttműködés szükségességét is, hozzáfűzve, hogy a monetáris politika része az ország gazdaságpolitikájának. A jegybankelnököt a köztársasági elnök nevezi ki, mérlegelési joga azonban nincs, a kinevezést nem utasíthatja el, és a kinevezési okmányt ésszerű időn belül alá kell írnia. Az új jegybankelnök márciustól töltheti be a posztot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.