Ismert, hogy UniCredit Bank néven működik a korábbi HVB Bank Hungary, a névváltás a HVB–BA/CA Bankcsoport és az UniCredit másfél évvel ezelőtti fúziójának a következménye. Milyen új elvárásai vannak az UniCredit- csoport tulajdonosainak az itteni működést illetően?
– Számszerűsíthető és nem számszerűsítő igényei is vannak az UniCredit Bank tulajdonosainak. Előbbiről annyit, hogy mind a tulajdonosok, mind pedig a menedzsment számára cél a piaci részesedés növelése Magyarországon. Konkrétan: a pénzintézet a jövő esztendő végére hétszázalékos piaci részesedést szeretne elérni a hazai piacon. Természetesen úgy, hogy eközben nem romolhat a gazdaságosság. A nem számszerűsíthető igény pedig még fontosabb: kiemelt célunk, hogy az UniCredit legyen a magyar piacon az a bank, amely a legnagyobb ügyfél-elégedettséggel bír.
– Vannak-e egységesítési elképzelései a tulajdonosoknak?
– Az új márkanevet, vagyis az UniCredit elnevezést elsőként a magyar HVB Bank vette át, ám még ebben az esztendőben – a Cseh Köztársaságtól Ukrajnáig – működő csoporttagok többségét is átkeresztelik UniCreditre, hogy egységesebbé váljék a bankház megjelenése a közép- és kelet-európai régióban, ahol az UniCredit nagy előnnyel piacvezető. Ez is mutatja, hogy a Lombardia–Bajorország– Ausztria háromszög történelmileg is rendkívül jelentős pénzügyi kultúrája meghonosodik a térségünkben és persze nálunk. Magyarországon a bankcsoporthoz a hitelintézeten kívül jelzálogbank, lízingcég, alapkezelő és faktoring társaság is tartozik. Ha majd csatlakozunk az eurózónához, a pénzügyi termékek nemcsak hasonlók, hanem sokszor azonosak is lesznek. Csakúgy, mint azokban a nyugat-európai országokban, illetve 2007-től Szlovéniában is, ahol már euróval fizetnek.
– Ha már az előbb szóba kerül a piaci pozíció javítása, a múlt évet ezen a területen hogyan zárták?
– A tavalyi esztendőben is érzékelhető volt a javulás: 2006-ban ugyanis 6,3 százalékos piaci részesedést tudtunk elérni, amely 0,6 százalékpontos gyarapodást jelent. Terveink szerint 2007-ben is néhány tizeddel tovább javul a szóban forgó szám.
– Dacára annak, hogy meghatározó piaci szereplők szerint idén, a korábbi évekkel szemben, mérséklődik a bankszektor növekedése, illetve a jövedelmezőség is kisebb lesz?
– A menedzsment átmeneti megtorpanással számol. Kétségtelen azonban, hogy a makrogazdasági körülmények – az elmúlt évekhez képest legalábbis – rosszabbodnak. Vannak azonban a hazai bankszektornak tartalékai. Ezek egyike a lakossági szegmens, illetve a kis- és közepes vállalkozók finanszírozása.
– Azonban a bejelentett kormányzati megszorítások pont a lakossági hitelkereslet csökkenését okozhatják – állítják a szakértők.
– Bármilyen meglepő, a két említett szegmens számottevő növekedés előtt áll. A „megoldás kulcsa” az, hogy alulbankosított mindkét terület. A bővülés, ha úgy tetszik, elkerülhetetlen. Egyébként erősen koncentrálunk az újabb egységekre is: terveink szerint 2007 közepéig további tíz bankfiókot nyitunk.
– Említette, hogy a lakossági piacon terveznek jelentős fejlesztéseket. Ugye ez nem jelenti azt, hogy elhanyagolják a vállalati üzletágat?
– Semmikképpen sem. Különösen annak tükrében, hogy a vállalati (corporate) üzletágban a piacon folyósított hitelek 9 százalékát az UniCredit Bank finanszírozza. Míg a vállalati betétek arányszámát tekintve 10 százalékos volt a múlt esztendőben a részvételünk.
– Egyébként osztja azt a vélekedést, hogy véget ért a magyarországi bankok aranykora?
– A verseny egyre nagyobb, valószínűleg a gazdasági növekedés üteme is fékeződik az idén, ám a magyar gazdaság az eurózóna átlagát meghaladóan növekszik a következő években is. Az európai uniós fejlesztési pénzek pedig további lendületet adhatnak a nemzetgazdaság bővülésének. Természetesen a közösségi pénzek „fogadásában”, a gazdálkodók finanszírozásában is kiemelt szerepe lesz a magyarországi hitelintézeteknek. Szerintem a kormány alultervezte az idei évre vonatkozóan a növekedés mértékét. Ha viszont az tényleg csak háromszázalékos lenne, akkor a következő időszakban áll gyorsabb fejlődési pályára a gazdaság.
Kigyulladt egy raktár Újpesten