Ügyfélbarát tervek

Átmeneti gazdasági megtorpanással számol az UniCredit Bank menedzsmentje. Patai Mihály, a pénzintézet vezérigazgatója lapunknak adott interjújában azt mondta, hogy a kormány az idei évre vonatkozóan alultervezte a gazdasági növekedés mértékét. Ám ha mérséklődik is a bővülés, a hazai bankszektor azért nőni fog.

2007. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert, hogy UniCredit Bank néven működik a korábbi HVB Bank Hungary, a névváltás a HVB–BA/CA Bankcsoport és az UniCredit másfél évvel ezelőtti fúziójának a következménye. Milyen új elvárásai vannak az UniCredit- csoport tulajdonosainak az itteni működést illetően?
– Számszerűsíthető és nem számszerűsítő igényei is vannak az UniCredit Bank tulajdonosainak. Előbbiről annyit, hogy mind a tulajdonosok, mind pedig a menedzsment számára cél a piaci részesedés növelése Magyarországon. Konkrétan: a pénzintézet a jövő esztendő végére hétszázalékos piaci részesedést szeretne elérni a hazai piacon. Természetesen úgy, hogy eközben nem romolhat a gazdaságosság. A nem számszerűsíthető igény pedig még fontosabb: kiemelt célunk, hogy az UniCredit legyen a magyar piacon az a bank, amely a legnagyobb ügyfél-elégedettséggel bír.
– Vannak-e egységesítési elképzelései a tulajdonosoknak?
– Az új márkanevet, vagyis az UniCredit elnevezést elsőként a magyar HVB Bank vette át, ám még ebben az esztendőben – a Cseh Köztársaságtól Ukrajnáig – működő csoporttagok többségét is átkeresztelik UniCreditre, hogy egységesebbé váljék a bankház megjelenése a közép- és kelet-európai régióban, ahol az UniCredit nagy előnnyel piacvezető. Ez is mutatja, hogy a Lombardia–Bajorország– Ausztria háromszög történelmileg is rendkívül jelentős pénzügyi kultúrája meghonosodik a térségünkben és persze nálunk. Magyarországon a bankcsoporthoz a hitelintézeten kívül jelzálogbank, lízingcég, alapkezelő és faktoring társaság is tartozik. Ha majd csatlakozunk az eurózónához, a pénzügyi termékek nemcsak hasonlók, hanem sokszor azonosak is lesznek. Csakúgy, mint azokban a nyugat-európai országokban, illetve 2007-től Szlovéniában is, ahol már euróval fizetnek.
– Ha már az előbb szóba kerül a piaci pozíció javítása, a múlt évet ezen a területen hogyan zárták?
– A tavalyi esztendőben is érzékelhető volt a javulás: 2006-ban ugyanis 6,3 százalékos piaci részesedést tudtunk elérni, amely 0,6 százalékpontos gyarapodást jelent. Terveink szerint 2007-ben is néhány tizeddel tovább javul a szóban forgó szám.
– Dacára annak, hogy meghatározó piaci szereplők szerint idén, a korábbi évekkel szemben, mérséklődik a bankszektor növekedése, illetve a jövedelmezőség is kisebb lesz?
– A menedzsment átmeneti megtorpanással számol. Kétségtelen azonban, hogy a makrogazdasági körülmények – az elmúlt évekhez képest legalábbis – rosszabbodnak. Vannak azonban a hazai bankszektornak tartalékai. Ezek egyike a lakossági szegmens, illetve a kis- és közepes vállalkozók finanszírozása.
– Azonban a bejelentett kormányzati megszorítások pont a lakossági hitelkereslet csökkenését okozhatják – állítják a szakértők.
– Bármilyen meglepő, a két említett szegmens számottevő növekedés előtt áll. A „megoldás kulcsa” az, hogy alulbankosított mindkét terület. A bővülés, ha úgy tetszik, elkerülhetetlen. Egyébként erősen koncentrálunk az újabb egységekre is: terveink szerint 2007 közepéig további tíz bankfiókot nyitunk.
– Említette, hogy a lakossági piacon terveznek jelentős fejlesztéseket. Ugye ez nem jelenti azt, hogy elhanyagolják a vállalati üzletágat?
– Semmikképpen sem. Különösen annak tükrében, hogy a vállalati (corporate) üzletágban a piacon folyósított hitelek 9 százalékát az UniCredit Bank finanszírozza. Míg a vállalati betétek arányszámát tekintve 10 százalékos volt a múlt esztendőben a részvételünk.
– Egyébként osztja azt a vélekedést, hogy véget ért a magyarországi bankok aranykora?
– A verseny egyre nagyobb, valószínűleg a gazdasági növekedés üteme is fékeződik az idén, ám a magyar gazdaság az eurózóna átlagát meghaladóan növekszik a következő években is. Az európai uniós fejlesztési pénzek pedig további lendületet adhatnak a nemzetgazdaság bővülésének. Természetesen a közösségi pénzek „fogadásában”, a gazdálkodók finanszírozásában is kiemelt szerepe lesz a magyarországi hitelintézeteknek. Szerintem a kormány alultervezte az idei évre vonatkozóan a növekedés mértékét. Ha viszont az tényleg csak háromszázalékos lenne, akkor a következő időszakban áll gyorsabb fejlődési pályára a gazdaság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.