Több mint egy tucat utazási iroda jelentett csődöt 1993 óta. A legemlékezetesebb a Görögországra specializálódott Jorgos bukása volt 2000-ben, amikor 1450 utast érintett a csőd, s az államnak 75 millió forintjába került a külföldön rekedt utazók hazaszállítása. Az elmúlt évtizedben számos lépést tett a turizmus irányítása azért, hogy ne érje kár a fizetésképtelenné vált utazásszervezők ügyfeleit. 1996-ban bevezették a kötelező vagyoni biztosítékot a külföldi, majd 2005-től a belföldi utazásokat szervező irodák számára. Az új szabály szerint a korábbi 12 százalékos minimum kaució összege négymillióról ötmillióra emelkedik. Így az utasok mostantól nagyobb biztonságban érezhetik magukat, hisz a turisták nem maradnak külföldi nyaralás helyszínén, és nem veszítik el az utazásra befizetett összeget sem a kisebb irodák csődje esetén.
Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) elnöke lapunknak elmondta, hogy a kaució emelésével nem ért egyet, mivel tapasztalataik szerint a nagy port kavart csődöket eddig sem a kis forgalmú irodák produkálták. A kötelezettség már évek óta jól működik, ráadásul jó ideje nem volt látványos eset sem. Ebbe a vagyoni biztosítéki körbe egyébként mintegy 300 külföldre utaztató vállalkozás (az összes iroda egynegyede) tartozik.
A MUISZ kezdeményezésére beiktatott módosítás, hogy ezentúl bírságot is kiszabhat a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal. A bírság a vétség mértékétől függően 50 ezer és 500 ezer forint közötti, és csak legvégső esetben törlik az irodát. A többlet költségvetési forrást részben a hatékonyabb és gyakoribb utazási irodai ellenőrzésekre tervezik fordítani. A szankciórendszer megváltozásával vélhetően csökken a kisebb jogsértések száma, s javul az utazásszervezés színvonala. A MUISZ elnöke mindemellett úgy látja, a média indokolatlanul túldimenzionálva tudósított a korábban előfordult utazási irodai csődökről. Az évente irodákkal utazók összes számához (2006. január–november között összesen 888 ezer fő) viszonyítva rendkívül csekély volt a valóban pórul járt utazók száma, mindöszsze egy-kétezer ember. Az utazási irodák szervezésében külföldre utazók száma az előző évhez képest ötszázalékos emelkedést mutat, ami kétségkívül az irodák iránti bizalom növekedésének a jele.
Itt vannak a legújabb kormányzati bejelentések - élőben a Kormányinfó