Kérje nyugdíjazását! – javasolta Kosztolányi Dénes, a fővárosi városrendészeti bizottság fideszes alelnöke Gergényi Péternek azon a meghallgatáson, amelyet az ellenzék még februárban kezdeményezett, és arról a testület is határozott. Budapest rendőrfőkapitánya írásos beszámolót készített a tavaly szeptembertől februárig tartó időszakban a „jogellenes közterület-használattal összefüggésben foganatosított rendőri intézkedésekről”. Ebben többek között a következő megállapítások olvashatók: „A miniszterelnök úr őszödi beszédének nyilvánosságra kerülését követően Budapesten és vidéken utcai zavargások robbantak ki (…). Mivel a miniszterelnök úr leváltására irányuló politikai céljukat nem érték el, várható volt a tömegek radikalizálódása, az elégedetlenség fokozódása (…). A tömeg egy T34-es típusú harckocsi fedezékében és annak vezetésével indult meg a rendőrök felé, amely harcjárműről könnygázgránátokkal és gumilövedékekkel a tömeget a rendőrök leválasztották, a járművet megállították.”
Gergényi a csaknem másfél hónapot csúszó meghallgatáson elhárította a kérdéseket, és többször is leszögezte, hogy a részletekbe nem kíván „belemenni”, egyébként mindenben egyetért főnökével, Bene László országos rendőrfőkapitánnyal. Pedig Kosztolányi Dénes többször is megkérdezte, hogy a beszámoló miért hiányos, abban miért szerepelnek politikai megállapítások, ténybeli tévedések. Nincs válasz arra sem, hogy a BRFK miért nem tudta megvédeni a Szabadság téri MTV-székházat, mi történt október 23-án, miért használtak a rendőrök gumilövedéket, és miért hivatkoztak hónapokig nem létező műveleti területre – mondta az ellenzéki politikus, hozzátéve: a Fidesz és a KDNP fővárosi frakciója alkalmatlannak tartja Gergényit a BRFK iránt megrendült közbizalom helyreállítására. Erről szóló határozati javaslatát a bizottság koalíciós és MDF-es tagjai elvetették, és a beszámolót elfogadták.
Danielisz Béla (MSZP), a testület elnöke szerint a képviselők konkrét ügyekben nem kérdezősködhetnek, a fővárosi koalíció pedig kiválónak tartja Gergényi Péter munkáját. – Amíg én vagyok a bizottsági elnök, nem lesz itt politikai vita – tette hozzá. Párttársa, Szalkai István szerint a legfőbb baj, hogy a tévészékházban pusztító zavargók ellopták, és a mai napig nem adták vissza „Malackát és Batka manót” (sic!).
Sokba került a vasfüggöny. Csaknem kétmilliárd forinttal többe kerültek a március 19-re lebontott vasfüggönnyel, a rendőri készültséggel összefüggő kiadások az eredeti tervekhez képest – adta hírül a Népszava. Az ORFK tájékoztatása szerint a Fidesz február 2-i rácsbontása utáni újraépítés, a megerősített készültség pedig napi tízmillió forinttal növelte a költségeket. A BRFK-n lapunknak még az év elején azt mondták, a Kossuth téri vasfüggöny fenntartása egy fillér pluszköltséget sem jelent.
Meghatározó döntést hozott a magánéletében Szentkirályi Alexandra – videó