Készül a Fidesz új gazdasági programja

Folyik a Fidesz gazdasági programjának aktualizálása, amely májusra készül el. A legnagyobb ellenzéki párt négy alapvetésre építi új koncepcióját. Úgy tudjuk, a Szövetség vezetői továbbra is kitartanak az adók csökkentése mellett. Változatlanul napirenden van egy új pénzügyi alap létrehozása, amely 500–1000 milliárd forintos forrást biztosítana a nagy állami átalakításokhoz.

2007. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május közepén tartja a Fidesz a kongresszusát, amelynek egyik hangsúlyos eleme lehet az új gazdasági program – tudtuk meg a párt vezetőitől, akik elárulták, nem csak a tavalyi országgyűlési választásokra készített elképzelések „leporolásáról” van szó, hiszen a magyar gazdaság helyzete rosszabb, mint például 2006 tavaszán volt. Gyakran felmerül az a vád, hogy a Fidesz, miközben „reformellenes”, nem ad alternatívát gazdasági kérdésekben. Erre a felvetésre forrásaink így válaszoltak: az ellenzék számos ügyben előterjesztéssel élt, legutóbb például a költségvetési manipulációk megakadályozásának ügyében tett hétpontos ajánlást.
Információink szerint a Fidesz továbbra is eltökélt a közterhek (adó és járulék) csökkentése mellett, ám a polgári párt új gazdasági programja túlnyomórészt négy felvetésre épül. Első az ország hitelességének visszaállítása. A kormány ugyanis felelőtlen költekezésével olyan helyzetbe hozta magát, illetve a központi költségvetést, hogy elfogytak az osztogatás tartalékai, és törvényszerű a kényszerpályán történő kiigazítás. A második elem összefügg az iméntivel, a Fidesz ugyanis fontosnak tartja a fiskális konszolidációt, azaz a büdzsé rendbetételét. Régi-új alapvetés a harmadik, ami a versenyképesség-javító intézkedések meghozatalát jelenti.
Utóbbiba belefér az emlegetett adó- és járulékcsökkentés, valamint egy átfogó, állami gazdaságfejlesztési program is. A koncepció érdekessége, hogy a negyedik pillér lehet az euróbevezetés ügyében kialakított társadalmi és gazdasági konszenzus. Úgy tudjuk, hogy a Fidesz az új programjában „részletkérdésekre” is kitér, így például a koncepció készítői kifejtik benne, miért nem támogatják az ingatlanadó, továbbá új terhek – veszteséges vállalkozások megadóztatásáról szóló új fizetési kötelezettség – bevezetését.
Értesüléseink szerint változatlanul napirenden van egy új pénzügyi alap létrehozása, amely 500–1000 milliárd forintos forrást biztosítana a nagy átalakításokhoz. Vagyis, a tavaly ősszel ismertetett öt nagy reform elindítása továbbra is terv maradhat a Fideszben. Ezek a következők: közigazgatás-államigazgatás, az egészségügy, az oktatás, a nyugdíj- és az adórendszer. Fontos kitétel, hogy az említett alap bázisául szolgáló pénzt nem az adófizetők teremtenék elő – hívták fel a figyelmet forrásaink. Korábban arról volt szó, hogy „tehetne” az alapba összegeket az állami költségvetés, valamint szóba kerülhetnének önkéntes adományok és a vállalkozói szektor egyes befizetései is. Emellett az európai uniós források egy részét is ide lehetne terelni. A programot készítő szakemberek elárulták: a gazdasági válság kezelésére minden eddigi műhelyprogramot elő kellene venni.

Képben a CEMI Tanulmánya. Egy esetleges, felfrissített jobboldali kormányprogram elemei igen közel állnak a CEMI kutatócsoport által a 2006 tavaszán készített azonnali intézkedéssorozathoz. A Makroegyensúly és gazdasági növekedés Magyarországon című tanulmány azzal számol, hogy összesen 1100–1200 milliárd forintos kiigazításra van szükség 2008-ig ahhoz, hogy elkerülhető legyen a válság, és tartósan 4-5 százalékkal növekedjen a gazdaság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.