Május közepén tartja a Fidesz a kongresszusát, amelynek egyik hangsúlyos eleme lehet az új gazdasági program – tudtuk meg a párt vezetőitől, akik elárulták, nem csak a tavalyi országgyűlési választásokra készített elképzelések „leporolásáról” van szó, hiszen a magyar gazdaság helyzete rosszabb, mint például 2006 tavaszán volt. Gyakran felmerül az a vád, hogy a Fidesz, miközben „reformellenes”, nem ad alternatívát gazdasági kérdésekben. Erre a felvetésre forrásaink így válaszoltak: az ellenzék számos ügyben előterjesztéssel élt, legutóbb például a költségvetési manipulációk megakadályozásának ügyében tett hétpontos ajánlást.
Információink szerint a Fidesz továbbra is eltökélt a közterhek (adó és járulék) csökkentése mellett, ám a polgári párt új gazdasági programja túlnyomórészt négy felvetésre épül. Első az ország hitelességének visszaállítása. A kormány ugyanis felelőtlen költekezésével olyan helyzetbe hozta magát, illetve a központi költségvetést, hogy elfogytak az osztogatás tartalékai, és törvényszerű a kényszerpályán történő kiigazítás. A második elem összefügg az iméntivel, a Fidesz ugyanis fontosnak tartja a fiskális konszolidációt, azaz a büdzsé rendbetételét. Régi-új alapvetés a harmadik, ami a versenyképesség-javító intézkedések meghozatalát jelenti.
Utóbbiba belefér az emlegetett adó- és járulékcsökkentés, valamint egy átfogó, állami gazdaságfejlesztési program is. A koncepció érdekessége, hogy a negyedik pillér lehet az euróbevezetés ügyében kialakított társadalmi és gazdasági konszenzus. Úgy tudjuk, hogy a Fidesz az új programjában „részletkérdésekre” is kitér, így például a koncepció készítői kifejtik benne, miért nem támogatják az ingatlanadó, továbbá új terhek – veszteséges vállalkozások megadóztatásáról szóló új fizetési kötelezettség – bevezetését.
Értesüléseink szerint változatlanul napirenden van egy új pénzügyi alap létrehozása, amely 500–1000 milliárd forintos forrást biztosítana a nagy átalakításokhoz. Vagyis, a tavaly ősszel ismertetett öt nagy reform elindítása továbbra is terv maradhat a Fideszben. Ezek a következők: közigazgatás-államigazgatás, az egészségügy, az oktatás, a nyugdíj- és az adórendszer. Fontos kitétel, hogy az említett alap bázisául szolgáló pénzt nem az adófizetők teremtenék elő – hívták fel a figyelmet forrásaink. Korábban arról volt szó, hogy „tehetne” az alapba összegeket az állami költségvetés, valamint szóba kerülhetnének önkéntes adományok és a vállalkozói szektor egyes befizetései is. Emellett az európai uniós források egy részét is ide lehetne terelni. A programot készítő szakemberek elárulták: a gazdasági válság kezelésére minden eddigi műhelyprogramot elő kellene venni.
Képben a CEMI Tanulmánya. Egy esetleges, felfrissített jobboldali kormányprogram elemei igen közel állnak a CEMI kutatócsoport által a 2006 tavaszán készített azonnali intézkedéssorozathoz. A Makroegyensúly és gazdasági növekedés Magyarországon című tanulmány azzal számol, hogy összesen 1100–1200 milliárd forintos kiigazításra van szükség 2008-ig ahhoz, hogy elkerülhető legyen a válság, és tartósan 4-5 százalékkal növekedjen a gazdaság.
Mutatjuk, hol kell előkészíteni a hólapátot, több centi hó is eshet