Rosszabb az élet az unióban

Az öt legnagyobb európai uniós tagállam polgárainak 44 százaléka szerint rosszabb lett az élet, amióta országuk az európai közösség tagjává vált – derül ki a Financial Times felméréséből, amelyet napokkal az európai közösség megalakulása, a római szerződés aláírása ötvenedik évfordulójának megünneplése előtt hozott nyilvánosságra a brit napilap.

2007. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európában pesszimista közhangulat kezd kialakulni – állapítható meg a Financial Times és a Harris közvélemény-kutató vállalat az EU öt legnagyobb országában – az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban –, illetve az Egyesült Államokban végzett felmérése alapján. A szkepticizmusra vonatkozó kijelentést az támasztja alá, hogy a közvélemény-kutatásban részt vevők csupán 25 százaléka vélte úgy, hogy hazájukban javult az élet a csatlakozás után. A brit lap arra hívja fel a figyelmet: a 27 tagállamból álló közösség vezetőinek ezentúl jobban kell törekedniük arra, hogy állampolgáraikban felélesszék a bővülő Európa iránti lelkesedést. Nem tekinthető pozitív jelzésnek az sem, hogy az EU nevének hallatán a válaszolók 20 százalékának először a bürokrácia jut eszébe, 31 százalékuknak a közös piac, míg mindössze kilenc százalék mondta azt, hogy az uniót a demokráciával azonosítja.
A negatív tapasztalatok ellenére a megkérdezettek csupán 22 százaléka gondolta úgy, hogy országuk jobban járna, ha kiválna az unióból, szemben a válaszolók 40 százalékával, akik szerint káros következményei lennének a kilépésnek. A február 28. és március 12. között végzett felmérés megállapítja továbbá, hogy az európai alkotmányt átlagosan többen támogatják (35 százalékuk), mint ahányan elvetik (27 százalékuk), a brit válaszadók azonban egyértelműen elutasítják azt (48 százalékuk). A tennivalók közül az Európai Uniónak nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a környezetvédelemre (a megkérdezettek 72 százaléka szerint), az energiapolitikára (69 százalék), a bűnüldözésre (67 százalék), illetve a biztonság javítására (64 százalék). Közös európai hadsereget csupán a felmérésben részt vevők 38 százaléka akar.
A Financial Times amerikai állampolgárokat is megszólaltatott az Egyesült Államoknak az EU-hoz fűződő viszonyáról. Ebből kiderült többek között, hogy az amerikaiak az európaiaknál is pesszimistábbak az unió gazdaság- és környezetvédelmi politikáját illetően. Úgy gondolják továbbá, hogy egyértelműen Nagy-Britannia a legbefolyásosabb ország az EU tagállamai közül.
Az unióval kapcsolatos negatív felhangok ugyanakkor nem gátolják meg a soros EU-elnökséget is betöltő német kormányt abban, hogy nagyszabású születésnapi programmal készüljön az Európai Unió fél évszázados jubileumának megünneplésére. A nem végleges program szerint az állam- és kormányfők csúcstalálkozója mellett a központi ünnepséget vasárnap a Brandenburgi kapunál rendezik – számolt be az MTI. Az ünnepség vasárnap délben kezdődik, s este tíz órakor tűzijátékkal ér véget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.