Európában pesszimista közhangulat kezd kialakulni – állapítható meg a Financial Times és a Harris közvélemény-kutató vállalat az EU öt legnagyobb országában – az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban –, illetve az Egyesült Államokban végzett felmérése alapján. A szkepticizmusra vonatkozó kijelentést az támasztja alá, hogy a közvélemény-kutatásban részt vevők csupán 25 százaléka vélte úgy, hogy hazájukban javult az élet a csatlakozás után. A brit lap arra hívja fel a figyelmet: a 27 tagállamból álló közösség vezetőinek ezentúl jobban kell törekedniük arra, hogy állampolgáraikban felélesszék a bővülő Európa iránti lelkesedést. Nem tekinthető pozitív jelzésnek az sem, hogy az EU nevének hallatán a válaszolók 20 százalékának először a bürokrácia jut eszébe, 31 százalékuknak a közös piac, míg mindössze kilenc százalék mondta azt, hogy az uniót a demokráciával azonosítja.
A negatív tapasztalatok ellenére a megkérdezettek csupán 22 százaléka gondolta úgy, hogy országuk jobban járna, ha kiválna az unióból, szemben a válaszolók 40 százalékával, akik szerint káros következményei lennének a kilépésnek. A február 28. és március 12. között végzett felmérés megállapítja továbbá, hogy az európai alkotmányt átlagosan többen támogatják (35 százalékuk), mint ahányan elvetik (27 százalékuk), a brit válaszadók azonban egyértelműen elutasítják azt (48 százalékuk). A tennivalók közül az Európai Uniónak nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a környezetvédelemre (a megkérdezettek 72 százaléka szerint), az energiapolitikára (69 százalék), a bűnüldözésre (67 százalék), illetve a biztonság javítására (64 százalék). Közös európai hadsereget csupán a felmérésben részt vevők 38 százaléka akar.
A Financial Times amerikai állampolgárokat is megszólaltatott az Egyesült Államoknak az EU-hoz fűződő viszonyáról. Ebből kiderült többek között, hogy az amerikaiak az európaiaknál is pesszimistábbak az unió gazdaság- és környezetvédelmi politikáját illetően. Úgy gondolják továbbá, hogy egyértelműen Nagy-Britannia a legbefolyásosabb ország az EU tagállamai közül.
Az unióval kapcsolatos negatív felhangok ugyanakkor nem gátolják meg a soros EU-elnökséget is betöltő német kormányt abban, hogy nagyszabású születésnapi programmal készüljön az Európai Unió fél évszázados jubileumának megünneplésére. A nem végleges program szerint az állam- és kormányfők csúcstalálkozója mellett a központi ünnepséget vasárnap a Brandenburgi kapunál rendezik – számolt be az MTI. Az ünnepség vasárnap délben kezdődik, s este tíz órakor tűzijátékkal ér véget.

„A két lány nagyon máshogy éli meg ugyanazt” – Rebeka és Lia egy ritka betegséggel küzd