Schmitt Pál: Kormányváltást akar a többség

A legfrissebb közvélemény-kutatások visszaigazolják az ellenzék politikájának helyességét – jelentette ki szombaton Schmitt Pál. A Fidesz alelnöke szerint az emberek, akiknek zöme elutasítja a reformnak nevezett pénzbehajtást, az őszi népszavazáson megerősíthetik a kialakult kormányváltó hangulatot. Az MSZP-s riposzt: az adatokból nem érdemes következtetéseket levonni a három év múlva esedékes választások eredményére nézve.

2007. 03. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soha nem látott mértékűre nőtt az eltérés a Fidesz és az MSZP támogatottsága között, és a húsz százalék feletti különbség stabilizálódni látszik – utalt Schmitt Pál az elmúlt napokban nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási adatokra, amelyek szerinte megerősítik az ellenzék politikájának helyességét. – Az emberek többsége új választást, de mindenképpen kormányváltást akar, kétharmaduk elégedetlen a Gyurcsány-kormány munkájával, 85 százalékuk rosszabbul él, mint egy éve, és a reformnak nevezett pénzbehajtó intézkedések szinte egyik eleme sem kap azok végrehajtásához szükséges támogatást – vonta le a következtetést a Szövetség alelnöke. Hozzátette: ekkora lakossági elégedetlenség mellett borítékolni lehet az ellenzék által kezdeményezett népszavazás eredményét, és azt, hogy a választók hivatalosan is véleményt mondanak a kormány munkájáról.
Ismeretes, három nagy közvélemény-kutató márciusi felmérésében meghaladja a húsz százalékpontot a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben. A pártot választó biztos szavazók között a Medián 59-30 százalékos arányban csaknem kétszer akkora támogatottságot mért a
Szövetségnél, mint a szocialistáknál. Ugyanezeket az adatokat a Századvég és a Forsense kutatása 54 és 32, a Gallupé pedig 56, illetve 31 százalékban határozta meg. Utóbbi társaság kimutatása szerint a megkérdezettek 84 százaléka úgy érzi, hogy rosszabbul él, mint egy éve, és a többség a következő egy évben a helyzet romlására számít.
– Csak az új arisztokrácia szerint jó a gazdaság, Magyarországon csak a 10-11 százalékra tehető gazdagok elégedettek az életükkel. Gyurcsány Ferenc szocialista miniszterelnök tevékenységét csak minden ötödik ember támogatja, a kétharmad elutasítja – hangsúlyozta Schmitt Pál, aki bemutatott egy másik, eddig még nem ismertetett felmérést a kormányzati intézkedésekről. Az úgynevezett reformok közül a pedagógusok számának csökkentése érte el a „legnagyobb”, 25 százalékos támogatást, a kormány által legfontosabbnak tartott egészségügyi átalakítás, a vizitdíj vagy a kórházi napidíj elfogadottsága 7-9 százalék körül mozog.
A Fidesz alelnöke szerint jól mutatja a helyzetet, hogy főként Kóka János gazdasági, Molnár Lajos egészségügyi miniszter, illetve Demszky Gábor főpolgármester szereplése miatt az SZDSZ elérte az egy százalékot. Leszögezte: világossá vált, hogy a népakarattal szembemenni nem lehet, a döntő többség azt mondja, hogy Gyurcsány Ferenc, a kormánykoalíció mondjon le, legyen szakértői kormány vagy új választás.
Simon Gábor, a szocialista párt országos választmányának elnöke a fentiekre reagálva úgy nyilatkozott, hogy a közvélemény-kutatásokból legfeljebb az adott időpontban érvényes pártpreferenciákról lehet képet alkotni, de ez nem határozza meg a következő éveket, és semmiképpen nem érdemes következtetéseket levonni a három év múlva esedékes parlamenti választások eredményére nézve sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.