Tiltanák a privatizációt

Helyi népszavazás kiírását kezdeményezi Szegeden a Fidesz, ha a város baloldali többségű közgyűlése mai ülésén nem fogadja el azt a módosító indítványt, amely a városi egészségügyi intézmények privatizációját tiltaná meg. Eközben kiderült: a Csongrád megyei kórházak kasszájából hatszázmillió forintot vesz el az egészségügyi reform.

Munkatársunktól
2007. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A városi Fidesz kórház-privatizációt sejt Szegeden – ezt a párt helyi elnöke, Oláh János jelentette be tegnap. Szerinte erre az a bizonyíték, hogy a város önkormányzata már nem térítésmentesen akarja átadni az egészségügyi intézményeit az egyetemnek, hanem pályázat útján, pénzért akarja értékesíteni. Az erről szóló előterjesztést mai ülésén tárgyalja a városi közgyűlés.
Oláh János elmondta: a pályázatot tulajdonképpen az egyetemre írták ki, így nem valószínű, hogy most más vásárolja meg a városi egészségügyi intézményeket. A politikus szerint azért szükséges mégis a tendereztetés, mert a jogszabályok értelmében a pályázat nélkül, térítésmentesen átadott intézmények nem adhatók tovább. – A tenderen megvásárolt kórházak esetében azonban ilyen kikötés nincsen – hívta fel a figyelmet a politikus. Mint mondta, módosító indítványt készítettek, amelyben a készülő privatizációt akadályozzák meg. – Ha azonban ezt leszavazza a baloldali többség, akkor helyi népszavazás kiírását kezdeményezzük az egészségügyi intézmények megtartása érdekében – közölte Oláh János.
Összességében 600 millió forintot von el az egészségügyi reform a Csongrád megyei önkormányzat által fenntartott kórháztól – derült ki tegnap Makón, ahol a helyi intézményt látogatta meg a megyei közgyűlés elnöke. A makói kórházban két osztály szűnik meg: a szemészet és a fül-orr-gégészet. Baráth Lajos, a kórház főigazgatója tájékoztatójában közölte: ez a két osztály működik pozitív szaldóval, bezárásuk 370 millió forintnyi elvonást jelent majd az új finanszírozási rendszerben. A szemészeten ráadásul több olyan beteg is fekszik, akit a szegedi egyetemi klinikákról irányítottak ide, mert ott nem volt szabad kapacitás az ellátásukra. A megyében egyébként a tervek szerint vasárnaptól kizárólag Szegeden működik majd szemészeti, illetve fül-orr-gégészeti ellátás, ezeket az osztályokat szüntetik meg ugyanis a hódmezővásárhelyi kórházban is.
Ványai Éva (MDF), az egészségügyi bizottság elnöke lapunkkal azt közölte: azért kell nyílt pályázatot kiírni, mert január elsején megváltoztak a törvények, így tender nélkül már semmiképp nem vonhatók össze az intézmények. A politikus felhívta a figyelmet arra is: az ingatlanok az önkormányzat tulajdonában maradnak, a pályázat elbírálásakor nyolcvan százalékban azt veszik figyelembe, hogy a leendő egészségügyi ellátó hogyan és milyen mértékben növeli majd a szolgáltatás színvonalát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.