Titokban tartanák a berlini nyilatkozatot

Németország titokban tartja annak az úgynevezett berlini nyilatkozatnak a szövegét, amelyet vasárnap adnak ki az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó római szerződés ötvenedik évfordulójának jubileuma alkalmából – véli többek között a cseh kormány és az Európai Parlament néhány képviselőcsoportja.

2007. 03. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Prága tiltakozó levelet küldött Berlinbe, mert néhány nappal a berlini deklaráció aláírása előtt a cseh kormány nem ismeri annak teljes tartalmát – közölte tegnap a Lidové Noviny napilappal Alexander Vondra cseh kormányfőhelyettes. Prága továbbá azt is kifogásolja, hogy a dokumentumot állítólag csupán a három EU-intézmény vezetője fogja aláírni: a tanács részéről Angela Merkel, az unió soros elnöki tisztét betöltő Németország kancellárja, José Manuel Barroso bizottsági elnök, illetve Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke. „Nem értem, akkor miért kell Berlinbe küldeni az államelnököt” – közölte Vondra, akinek nyilatkozatát az MTI idézte. Csehországot a berlini találkozón Václav Klaus cseh államfő fogja képviselni.
Noha a német kormány szóvivője azonnal cáfolta Csehország kifogásait, mondván, „Csehország éppúgy be volt vonva az előkészületekbe, mint bármely más tagállam”, korábban Lengyelország és Nagy-Britannia is tiltakozásának adott hangot. Az Európai Parlamentben is heves viták alakultak ki a deklaráció titokban tartása végett. Graham Watson, a liberálisok frakciójának vezetője „kísértetdeklarációról” beszélt, Daniel Cohn-Bendit a zöldek csoportját képviselve kijelentette, ilyen dokumentumokról nyíltan kell beszélni. Az Európai Néppárt magyar delegációját vezető Szájer József ugyanakkor lapunknak elmondta, látta a deklaráció vázlatát, amelyet a német elnökség minden uniós tagállamnak eljuttatott. Szájer szerint a nyilatkozat általános jellegű szöveg, így nagyobb meglepetésekre nem kell számítani.
Az EUobserver internetes portál tudni véli, hogy a berlini nyilatkozat öt részből áll majd, és nem lesz hosszabb három oldalnál. Az első három passzus várhatóan az európai integráció sikerét, az együttműködést és a központi értékeket taglalja, míg a negyedik rész az EU prioritásaival foglalkozik, így az energiapolitikával és a klímavédelemmel. A nyilatkozat utolsó fejezetébe elképzelhetően az uniós alkotmány kérdésköre kerül. A német elnökség 2009-ig az uniós szerződés egyszerűsített formáját szeretné elfogadtatni a tagállamokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.